Projekt Parallel Garden chce změnit dosavadní fungování městských komunit. Mají být více nezávislé na dovozu potravin. Zejména ovoce a zeleniny by se mohlo ve městech pěstovat mnohem více.
Na možnosti nových technologií hodlá upozornit aktivita Parallel Garden, jež je dceřiným podnikem holešovické Paralelní Polis. Založili ji Radim Kozub, Michal Zatřepálek a Jakub Hamata v prosinci 2018. Zkoumají zejména možnosti hydroponických systémů, které propojují s dalšími technologiemi, jako je bezpilotní doprava prostřednictvím dronů nebo platba kryptoměnami.
Důkazem toho, že už nyní lze tuto technologii použít v reálném prostředí, má být experimentální přelet dronu na vzdálenost několika stovek metrů s hydroponicky vypěstovaným salátem. Konat se má ve čtvrtek 30. dubna a bude živě přenášen na internetu.
Technologie už máme
„Cílem této akce je ukázat na praktickém příkladu, že lze technologicky už bez problémů zajistit dodávky a sdílení jídla v městském prostředí a současně automatizovat platbu za něj,“ řekl pro Tydenikhrot.cz Kozub.
Téma je v současné „pandemické době“ vysoce aktuální, protože ukazuje bezdotykovou přepravu decentralizovaně produkovaného jídla, které se v případě karanténních opatřeních může stát jednou z forem, jak se bezpečně zásobovat potravinami.
Přelet salátu nad městem tvůrci s lehkou ironií přirovnávají k tak přelomovým událostem v moderních dějinách, jako je let bratří Wrightů nebo start rakety Apollo 11 na Měsíc. „Proto si to tentokrát nenechte ujít,“ zvou na čtvrteční podvečerní přenos.
Z manifestu Parallel Garden
Cílem projektu je praktické vytváření paralelních sociálních a ekonomických struktur v oblasti využití přírodních zdrojů a ochrany přírodního bohatství. Vedle toho Parallel Garden sdílí zkušenosti se svou komunitou, z níž zároveň čerpá podněty pro další rozvoj. Cestou k dosažení cílů projektu je mezioborová spolupráce na bázi open source a lean přístupu. Parallel Garden usiluje o zvyšování nezávislosti na monopolizovaných zdrojích. V tomto ohledu navazuje na cíle neziskové organizace Paralelní Polis, jež vznikla v roce 2014. Zdroj: Facebookový profil projektu Parallel Garden
Projekt má podporovat takové technologie, jež umí překonat současné nedostatečné řešení problémů souvisejících s ochranou životního prostředí. Odmítá financování z veřejných rozpočtů. Má se jít cestou posilování individuální svobody člověka a současného budování paralelního řešení bez jakékoliv podpory ze strany státu a veřejné správy.
Obliba hydroponických systémů roste
Hydroponické pěstování rostlin spočívá v tom, že se nepoužívá pro růst rostlin půda, ale živný roztok. Proto se může využívat ve městech. Další výhodou je, že uzavřený systém spotřebuje mnohem méně vody než tradiční pěstování ovoce a zeleniny. Kromě řezaných květin lze pěstovat některé druhy zeleniny (saláty, okurky, papriky, rajčata) a ovoce (melouny, jahody, borůvky). Vývoji hydroponických řešení se věnuje také americká NASA.
Trh s hydroponickými systémy v posledních letech dynamicky roste. Jeho hodnota se odhaduje na 8 miliard dolarů a má se zvýšit na 16 miliard dolarů v roce 2025. Ještě v roce 2016 měl hodnotu 226 milionů dolarů.
Obliba roste zejména kvůli globálnímu nedostatku zemědělské půdy a také s nárůstem populace. S tím souvisí i stoupající poptávka po potravinách. Do roku 2050 má spotřeba potravin růst podle odhadů Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) o 70 procent.