Brazílie nedokáže zastavit zlatokopy: Amazonie stále krvácí
Podle nejnovější zprávy organizace Greenpeace se tisíce nelegálních zlatokopů přesunuly do nové oblasti ve státě Mato Grosso, zatímco se Brazílie snaží potlačit nezákonnou těžbu zlata v Amazonském deštném pralese.
šéfredaktor
Letecké snímky pořízené ve středu 21. srpna 2024 odhalují desítky hektarů odlesněné a vykopané půdy na chráněném domorodém území Sararé. Federální prokurátoři odhadují, že na místě operuje až 5 000 nelegálních horníků, jejichž počet od loňského roku výrazně vzrostl navzdory snahám policie a vládní agentury pro ochranu životního prostředí Ibama o vymáhání práva.
"V červenci bylo území Sararé cílem operace federální policie, Ibamy a dalších federálních agentur s cílem vyčistit oblast a zničit těžební stroje používané horníky. Jak však ukazují snímky, desítky bagrů tam stále zůstávají," uvedl Greenpeace ve svém prohlášení.
Podle brazilské ústavy je na oficiálně uznaných domorodých územích těžba a komerční zemědělství zakázáno. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil, že do konce svého funkčního období v roce 2026 eliminuje nelegální těžbu na domorodých územích a sníží nelegální odlesňování na nulu.
Navzdory loňské rozsáhlé vojensko-policejní operaci, která měla za cíl vyhnat tisíce zlatokopů z území Yanomami na severní hranici s Venezuelou, nelegální těžaři, povzbuzeni rekordně vysokými cenami zlata, nadále pronikají na toto území. Jejich přítomnost přináší nemoci, násilí a způsobuje rozšířenou podvýživu mezi Yanomami, největším relativně izolovaným kmenem v Jižní Americe.
Na rezervaci Sararé žije asi 250 domorodých obyvatel v sedmi vesnicích, které jsou nyní ohroženy nelegální těžbou. Tato hrozba přichází nad rámec zemědělské hranice, která neúprosně postupuje do amazonského pralesa a otevírá nové sójové plantáže.
Situace v Mato Grosso dokonale ilustruje problém, kterému Brazílie čelí při ochraně svých domorodých území a boji proti nelegální těžbě, a to i navzdory zvýšenému úsilí současné vlády.