Bitcoin za 300 tisíc dolarů. Začíná další kryptoměnová horečka?
Cena bitcoinu se přehoupla přes hranici 18 tisíc dolarů, blíží se k historickému rekordu a trhy opět spekulují nad odvážnými prognózami
Mohlo by se zdát, že to je sázka na jistotu. Nakoupit bitcoiny a jen sledovat, jak bude jejich cena vůči dolaru růst. Pro nezkušené investory ale mohou být předpovědi analytiků, že nejznámější kryptoměna bude silně posilovat, zrádné. Při poslední bitcoinové horečce ve druhé polovině roku 2017 to vypadalo, že žádná hranice není pro virtuální měnu nepřekonatelná. Kdo si ale na rizikovou investici na cenovém vrcholu před třemi lety peníze půjčil, následující roky hořce litoval, protože hned na počátku roku 2018 „kryptobublina“ splaskla.
Nyní se situace v mnohém opakuje. Analytici Citibank uvedli, že se cena ze současné úrovně kolem 18 tisíc dolarů může do konce roku 2021 dostat až na 318 tisíc dolarů, což by znamenalo zhruba 17násobný růst.
Vývoj ceny bitcoinu k americkému dolaru
Hlavní ekonom Banky Creditas Dominik Stroukal zdůraznil, že velká část současné poptávky – stejně jako v letech 2011, 2013 a 2017 – je ryze spekulativní. „Na tom není nic špatného, to k jakémukoli trhu patří. Čím rychleji ale cena může růst, o to rychleji zpravidla může klesat,“ uvedl pro týdeník Hrot. Připomenul hlavně to, že nabídka bitcoinů je v jakémkoli čase známá, takže se cena odvíjí jen od poptávky.
Pro růst měny ale existují tentokrát dobré ekonomické fundamenty. „Bitcoin je díky síti Lightning Network extrémně levný a rychlý na posílání. Lidé také zjistili, že drtivá většina ostatních kryptoměn nedává smysl, nebo se jedná dokonce o podvody, a velká část této poptávky se přelila do bitcoinu. A nakonec bitcoin spolu s koronavirem přežil svou první hospodářskou krizi,“ dodal Stroukal.
Scénář, že by cena jednoho bitcoinu mohla atakovat hranici 300 tisíc dolarů, je sice odvážný, přesto takový vývoj není úplně nereálný. Může k němu ale dojít spíše v delším časovém horizontu než jen jednoho roku.
Kdy přijde vybírání zisků?
„Bitcoin v roce 2011 při cestě na vrchol vzrostl 172krát, v roce 2013 100krát, v roce 2017 už to bylo 20krát. Kdyby to bylo nyní pětkrát, budeme na 35 tisících dolarů,“ míní. Nicméně pravděpodobnější scénář je ten, že se bitcoin podívá vysoko nad 20 tisíc dolarů a pak přijde období vybírání zisků. Cena by se tak mohla na konci příštího roku pohybovat okolo 15 tisíc dolarů, odhadl Stroukal.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomenul, že prognózy ceny za bitcoin pohybující se přes 100 tisíc dolarů se objevují běžně. Zatím se ale nenaplnily. „Bitcoin ale postupně sílí v kramflecích, takže stoupá pravděpodobnost jeho cenového růstu například k úrovni 30 tisíc dolarů za kus. Investice do bitcoinu dnes mnohem více než v minulosti uskutečňují zkušenější, institucionální investoři. Jeho nynější cenový růst už není tolik jako při bublině roku 2017 hnán poptávkou drobných, méně zkušených investorů,“ uvedl.
Právě před třemi lety se řada malých investorů obávala, že jim uteče velká investiční příležitost, a nakonec zplakali nad výdělkem, pokud nakupovali draze těsně před pádem ceny v prosinci 2017. „Je třeba možnosti bitcoinu nepřeceňovat, ale zároveň je ani nepodceňovat. Bublina na bitcoinu sice splaskla, ale cena se nikdy nepropadla na úplné dno. Zůstala vždy o dost výš než v době před nafouknutím bubliny na sklonku roku 2017,“ dodává Kovanda.
Pojistka proti inflaci?
Velkou změnu oproti situaci před třemi lety ale Kovanda vidí v tom, že řada investorů nakupuje bitcoin jako pojistku proti inflaci. Extrémně expanzivní měnová politika významných centrálních bank – zejména amerického Fedu – činí z investic do dluhopisů značně neatraktivní možnost. Celosvětově nesou rekordní záporný výnos. Dokládá to ukazatel Global Negative-Yielding Debt Index, který sestavují společnosti Bloomberg a Barclays. Za posledních osm měsíců se tento údaj zdvojnásobil, dosahuje hodnoty 17,05 bilionu dolarů.
Vlády si tak mohou levně půjčovat a sílí tlak na vyšší inflaci. Došlo k paradoxní situaci, že záporný výnos vykazují i dvouleté dluhopisy řecké vlády. Athénské vládě mezinárodní investoři platí za to, že jí mohou na dva roky své peníze půjčit. „To je jen další voda na bitcoinový mlýn, neboť bitcoin představuje pojistku proti inflaci,“ zdůraznil Kovanda.
Analytik agentury Bloomberg Mike McGlone předpokládá, že tržní kapitalizace bitcoinu, jež se pohybuje na úrovni 330 miliard dolarů, může v příštím roce atakovat magickou hranici jednoho bilionu dolarů v případě, že cena bitcoinu prolomí hranici 20 tisíc dolarů. Pak pravděpodobně poroste až na úroveň 55 tisíc dolarů. Jedním z důvodů je to, že stále více velkých investorů považuje virtuální měnu za digitální zlato, tedy uchovatele hodnoty, takže ji začínají nakupovat v období nejistoty.