Sněmovnou prošel nejdůležitější zákon roku, státní rozpočet se schodkem 241 miliard korun. To je šílené číslo, komentuje výsledek ekonom Vladimír Pikora v novém Hrotcastu. Navíc podle ekonomů kvůli slabšímu růstu ekonomiky a výnosům z prodeje emisních povolenek může v rozpočtu chybět až 80 miliard.
„Nikoho to nezajímá, lidé, co ten rozpočet připravovali, budou dávno pryč, až se bude výsledek hospodaření státu řešit. Makroekonomicky je to naprosto šílené, ale lidem je to jedno,“ říká Pikora v novém Hrotcastu, který si můžete pustit na YouTube, Spotify i Apple Podcasts. A dodává, že to bohužel nevadí ani voličům ODS, že jejich premiér lže ve výhledech hospodaření své vlády.
„Nechápu to, je mi těch lidí líto, ptám se voličů ODS a oni mi říkají, že Babiš také lže, proto musí lhát i premiér,“ říká ekonom a tvrdí, že rozpočet je sestaven netransparentně a tak, aby vypadal dobře na billboardech.
Pikora kritizuje i to, že vláda počítá v příjmech státního rozpočtu na příští rok s Windfall tax a okrádá tak minoritní akcionáře především společnosti ČEZ. Na ní stát plánuje vybrat 30 miliard.
A kdy budeme mít německé platy podle Vladimíra Pikory?
„To je taková legrace, budeme se bavit o tom, že on to říká jinak, než to myslel. Najednou říká, jak nás chce motivovat, abychom si nedávali nízké cíle,“ komentuje a dodává, že to je nesmysl a nehoráznost. „Dlouho jsem si myslel, že to je vtip, ale on to myslí vážně, dokonce i ministr financí říká, jak to tak chtějí a plánují.“
Jaké výsledky by česká ekonomika musela vykazovat, aby Češi na platy Němců dosáhli? A je to vůbec možné? „Německo nikdy nedoženeme, když budeme mít strukturu ekonomiky jakou máme a bude nás ovládat německý a rakouský průmysl. V Česku nesedí žádní ředitele firem, ti jsou v Německu a Rakousku,“ říká Pikora.
Vyzdvihuje přitom firmy jako Rohlík, který daní v Česku a exportuje na Západ. Je právě podpora domácích osobností a firem cestou k úspěchu a změně nastavení ekonomiky? Podívejte se na nový Hrotcast. Už teď na YouTube, Spotify i Apple Podcasts.