Americká armáda bez raket. Co jsme dali Izraeli a Ukrajině, bude chybět jinde, stěžuje si admirál
Velitel americké tichomořské flotily Samuel Paparo varoval, že dodávky raket a munice pro Izrael a Ukrajinu mohou způsobit, že armáda USA jich nebude mít dostatek v případném konfliktu s Čínou.
Z vedení amerického námořnictva se ozval kritický hlas ohledně štědré vojenské podpory Ukrajině a Izraeli. Admirál Samuel Paparo, který vede americké indo-pacifické velitelství, nepřímo prozradil, že nekončící podpora zemi ve východní Evropě a židovskému státu vede k tomu, že americké sklady zbraní a munice začínají být poloprázdné.
To by podle něj mohlo negativně ovlivnit bojovou akceschopnost v Tichomoří. Americkým jednotkám mohou chybět předevěím systémy Patriot, které administrativa Joea Bidena poskytla ukrajinské armádě. Také střel vzduch-vzduch nemusí být dostatek.
„Ve své podstatě to zhoršuje připravenost Ameriky reagovat v indopacifickém regionu, který může být z hlediska množství a kvality munice velmi náročný kvůli přítomnosti Číny. Protože ta zůstává nejschopnějším potenciálním protivníkem na světě,“ vysvětlil admirál během přednášky pořádané think-tankem Brookings Institution.
Varování přichází v době, kdy se připravují převzít Bílý dům i Kongres republikáni, kteří vyhráli volby. Nově zvolený prezident Donald Trump se v kampani netajil tím, že demokraté dávají Ukrajině na válku s Ruskem až příliš miliard dolarů ve formě vojenské pomoci.
Trump je zároveň znám svými protičínskými postoji a hovoří o uvalení šedesátiprocentních cel na veškeré zboží z říše středu. Naopak Izrael chce Trump vojensky podporovat i nadále.
Bidenova administrativa se snaží na poslední chvíli vyčerpat pomoc, kterou už v dubnu schválil americký Kongres. Nově se jedná o zbraně a munici za 275 milionů dolarů (6,6 miliardy korun). Konkrétně protiraketové systémy HIMARS, dělostřeleckou munici ráže 155 a 105 milimetrů, protitankové střely Javelin a další vojenské vybavení a náhradní díly.
Celkově může do Trumpovy inaugurace Bidenova administrativa utratit za vojenskou pomoc 7,1 miliardy dolarů (170 miliard korun) ze zásob Pentagonu. Bílý dům také pracuje na finalizaci vyplacení 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) pocházejících z ruských zmrazených aktiv.
Biden rovněž povolil Kyjevu použít rakety ATACMS na vojenské cíle v Rusku. Kreml už reagoval prohlášením, že se jedná o eskalaci konfliktu.