A není to málo, Antone Pavloviči? Rusko chce po Googlu 20 kvintiliard dolarů
Podle Kremlu je pokuta, která převyšuje hodnotu celosvětového HDP, jen „symbolická“.
redaktor
Dokážete si představit dvacet kvintiliard? Nebo dva sextiliony? Asi těžko, člověk tak vysoká čísla běžně nepoužívá. Přesně takovou částku – konkrétně dva sextiliony rublů čili dvacet kvintiliard dolarů – teď ale Rusové chtějí po Googlu, a to kvůli blokování jeho propagandistických kanálů. Pokuta navíc každým dnem narůstá, připomíná britský The Telegraph.
Dvacet kvintiliard dolarů je částka, která mnohonásobně převyšuje hodnotu celosvětového hrubého domácího produktu. V rozepsané podobě by po číslovce „20“ následovalo ještě 33 nul. Pokuta je rovněž vyšší, než je celková tržní hodnota firmy Alphabet, jež je mateřskou společností Googlu. V roce 2023 činily její příjmy 307 miliard dolarů. Je tak vysoce nepravděpodobné, že Google obří částku skutečně zaplatí. Kreml nicméně označil tuto pokutu za „symbolickou“, píše nezávislý server The Moscow Times.
A co Rusům vadí? Google před čtyřmi lety zakázal pravoslavnému a promoskevskému propagandistickému kanálu Cargrad TV, který vlastní oligarcha Konstantin Malofejev, přístup na YouTube. Ruský soud poté rozhodl, že za každý den, kdy Google blokuje Cargrad, musí zaplatit 100 tisíc rublů (v dnešním kurzu asi 24 tisíc korun). Tato částka se ale zároveň každých 24 hodin zdvojnásobuje. Navíc se k původní pokutě přidaly další sankce poté, co Google zablokoval ještě 17 provládních ruských kanálů.
Americký technologický obr již přitom v Rusku nepůsobí. Svou místní divizi uzavřel v roce 2022 poté, co se prezident Vladimir Putin rozhodl zaútočit na Ukrajinu. V Rusku pak dceřinka Googlu vyhlásila bankrot, přičemž jí exekutoři zabavili celkem 100 milionů dolarů. Služby jako vyhledávač Google nebo právě YouTube však v zemi fungují i nadále.
Google je již na vysoké sankce „zvyklý“. Například od Evropské komise už celkem dostal pokuty za 8,25 miliardy eur, většinou za omezování konkurence a zneužívání dominantního postavení.