Udělování poslední várky mezinárodně bedlivě sledovaných Oscarů (cen americké filmové akademie, jež jsou celosvětově považovány za nejprestižnější ocenění filmařů) pořádně dopálilo část ukrajinské veřejnosti i politických elit. Proč? Protože kategorii dokumentů vyhrál snímek Navalnyj, který pojednává o stejnojmenném ruském disidentovi a odpůrci ruského diktátora Putina.
Podle Ukrajinců se jedná o snímek, který podprahově papouškuje ruskou propagandu ve vztahu k Ukrajině. Nejviditelněji v tom, že ruský politický vyvrhel fakticky schvaluje anexi Krymského poloostrova. Na to jsou v Kyjevě zvlášť alergičtí v době, kdy Kreml rozpoutal proti sousední zemi brutální válku s cílem ukrajinskou národnost i kulturu navždy zničit a začlenit ji do ruské putinovské říše.
Dokument mapuje osudy Alexeje Navalného, ikony západních médií, od léta 2020, kdy se začal zotavovat z otravy novičokem. Arcinepřítel Putina ale u Ukrajinců mnoho sympatií nebo lítosti nezískal. Cenu, kterou v Hollywoodu 12. března přebíraly i jeho děti, zpochybňují. Podle nich je to vítězství také pro Kreml a Putina. Západní publikum naopak udělení ceny vnímá jako facku ruskému režimu a protiválečný manifest.
I režisér dokumentu, Kanaďan Daniel Roher, v děkovačce zdůraznil, že jeho hlavní hrdina, který nyní sedí v ruské věznici, byl potrestán i za to, že válku na Ukrajině označil za nespravedlivou a útočnou. Ukrajinští pozorovatelé ale tvrdí, že hollywoodské vychvalování dokumentu je naivní, v horším případě zavání ignorantstvím a je škodlivé v jejich boji proti ruskému (neo)imperialismu.
Navalnyj je jako sendvič, který se nosí po celém světě
„Navalnyj je sendvič zabalený v krabici s obědem a přenášený po celém světě jako důkaz toho, že v Rusku stále existuje opozice,“ nebere si servítky starosta města Lvov Andrij Sadovyj, když hovoří o nejznámějším odsouzenci Ruska. Americká pozlacená soška podle něj nyní páchne ruskou propagandou. Nelíbí se mu hlavně to, že Navalnyj v roce 2014 okomentoval anexi Krymu s tím, že poloostrov zůstane fakticky součástí Ruska po dlouhou dobu.
Později nicméně kritik Putina i rozsáhlé korupce v Rusku vyzval Kreml, aby respektoval mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. V únoru apeloval na vedení země, aby zastavilo agresi a stáhlo všechny své vojáky. Navalnyj nicméně tvrdí, že Rusové válku nepodporují a ve válce bojují jen trestanci a násilně mobilizovaní.
Jeho kritici mu připomínají ultranacionalistické postoje po roce 2000 a jeho podporu agrese proti Gruzii v roce 2008. Část Ukrajinců je přesvědčena, že se jedná o ruského šovinistu, který by se jen málo lišil od Putina, pokud by se dostal k moci.
„Navalnyj si Oscara vysloužil, protože perfektně zahrál postavu ruské opozice,“ vtipkoval ukrajinský stand-up komik Anton Tymošenko. Kreml a jeho odpůrci jsou dle něj jen dvě strany jedné mince, tedy ruští nacionalisté.
Vazby na ruské oligarchy
Připomínají se také vazby Navalného a dalších oficiálních opozičníků na některé ruské oligarchy. Navalného spolupracovník Leonid Volkov byl nucen pozastavit své politické aktivity, když vyšlo najevo, že žádal zrušení sankcí pro ruské boháče ve Velké Británii a EU, i když nikdy veřejně neodsoudili ruskou agresi na Ukrajině.
Oscarový dokument má podle kritiků rovněž vyvolávat dojem, že za válku je odpovědný hlavně Putin a úzký okruh jeho spolupracovníků, nikoli Rusové jako národ. Nadnárodní filmový průmysl se snaží vyvolat dojem, že se jedná o Putinovu válku, varovala uznávaná ukrajinská novinářka a viceprezidentka PEN klubu Ukrajiny Myroslava Barčuková. Tento přístup má většinu Rusů zprostit viny za válečné zločiny i válku jako takovou a udělat z nich také oběti.
Ukrajincům se nelíbí ani to, že v kategorii Dokument neuspěl dánský snímek House Made of Splinters o dětech ze sirotčince v Lysyčansku na východě Ukrajiny, které přišly o rodiče právě kvůli válce v Donbasu po roce 2014. Film finančně podpořila také Ukrajina. Producent filmu Azad Safarov komentoval vítězství dokumentu o Navalném jako vítězství ruské propagandy, která ví, jak propagovat „pseudohrdiny“.
Poslední kapkou pro napadený národ byl fakt, že prezident Volodymyr Zelenskyj nemohl během udílení cen v Los Angeles promluvit prostřednictvím videoprojevu. Údajně kvůli tomu, že je ceremoniál přísně apolitický.
I proto se prezidentův poradce Mychajlo Podoljak podivil, jak mohl vyhrát „dokumentární manifest“ o Navalném, který je naopak silným politickým poselstvím. „Pokud je Oscar mimo kontext války na Ukrajině a masové genocidy Ukrajinců, proč neustále mluvíte o humanismu a spravedlnosti?“ vmetl americkým filmařům Podoljak.