Velké americké private equity firmy měly žně. Jejich manažeři si loni přišli na 40 miliard dolarů
Nejvíce se „zahojil“ Stephen Schwarzman, zakladatel investiční společnosti Blackstone. Hodnota jeho podílu narostla o 12 miliard dolarů. Trh je však pokřivený a loni odměňoval více stádní pud než skutečnou výkonnost.
Zakladatelé a vrcholoví manažeři největších amerických firem z oblasti soukromého kapitálu (private equity) si mimořádně polepšili. Hodnota akcií, které drží ve svých firmách, narostla od počátku roku 2023 o více než 40 miliard dolarů. Do jejich firem za tu dobu přiteklo značné množství nových aktiv.
Akcie společností Blackstone, KKR, Apollo Global, Ares Management a TPG se přiblížily svým rekordním hodnotám (nebo je dokonce překonaly). Jedním z důvodů je skutečnost, že firmy ohlásily lepší finanční výsledky, než jak pravily pesimistické předpovědi.
Zisk jejich akcií krmily především úvěrové a pojišťovací investiční operace, jež profitovaly z rychle rostoucích úrokových sazeb. Tyto investice do značné míry nahradily tradiční zdroj příjmů private equity, tedy odkupy podniků. Těch loni výrazně ubylo.
Úvěry a pojištění
Například do firmy Blackstone přiteklo za loňský rok 148 miliard dolarů nových investic, čímž její aktiva přesáhla bilion dolarů. Většina těchto nových peněž pocházela právě z úvěrů a pojištění. Její soukromé úvěrové investice loni posílily o 16,4 procenta a vynahradily tak pokles zisků v divizi klasického soukromého kapitálu.
Apollo Global získala ještě více. V roce 2023 dosáhla hrubého přílivu 157 miliard dolarů. Téměř polovina přitom pocházela z její pojišťovací divize Athene.
Deník Financial Times propočítal loňské zisky akciových portfolií v držení 30 zakladatelů a vedoucích pracovníků těchto firem. Nejvíce si polepšil Stephen Schwarzman z Blackstone, který si přišel na více než 12 miliard dolarů. Jeho firma se stala podle tržní hodnoty největším správcem aktiv na světě, přičemž její tržní kapitalizace (155 miliard dolarů) je vyšší než hodnota společností Morgan Stanley nebo Goldman Sachs.
Schwarzman se dokáže za úspěch patřičně pochválit. „Navrhli jsme firmu tak, aby byla odolná v dobách stresu a zachytila růst, když se trhy zotaví,“ řekl analytikům.
Skupiny soukromého kapitálu vstoupily v loňském roce na úvěrové trhy rozvrácené po krachu tří velkých regionálních poskytovatelů půjček v USA. Společnost Apollo Global poskytla v roce 2023 úvěry ve výši téměř 100 miliard dolarů, a to včetně velkých úvěrů německé realitní skupině Vonovia a společnosti Air France-KLM.
Blackstone uzavřela úvěrová partnerství s velkými regionálními americkými bankami, řekl loni prezident společnosti Jonathan Gray listu Financial Times.
Jiné skupiny dokončily rozsáhlé akvizice, aby posílily své úvěrové investiční kapacity. V listopadu získala TPG za 2,7 miliardy dolarů úvěrovou investiční skupinu Angelo Gordon, zatímco KKR na začátku letošního roku plně převzala pojišťovnu Global Atlantic a koupila zbývající 37procentní podíl v hodnotě přesahující sedm miliard dolarů.
Pasivní investice vládnou
Marc Rowan, šéf Apollo Global, přičítá růst tohoto odvětví proměně finančního systému, jenž za éry nízkých sazeb a vyšší regulace přál nejvíce pasivním investorům. „Rád bych si myslel, že to všechno bylo výsledkem prozíravosti managementu“, řekl Rowan. „Je to však výsledek souhry faktorů, jež poháněla nejen nás, ale celé naše odvětví.“
Ne každému je takový vývoj po chuti. Například hedgeový fond Greenlight Capital byl nucen změnit svou strategii, řekl jeho zakladatel David Einhorn agentuře Bloomberg.
„Myslím, že trhy jsou zásadně poškozené,“ poznamenal 55letý Einhorn: „Pasivní investoři nemají žádný názor na hodnotu. Budou předpokládat, že práci za ně odvedli ostatní.“
Investoři stále více přehlížejí aktivní správce peněz (jako je Einhorn) a místo toho volí pasivní strategie s nižšími poplatky. Koncem roku 2023 tvořily v amerických akciových fondech pasivní nástroje, jako jsou indexové fondy, více než polovinu veřejně obchodovaných aktiv.
To znamená, že méně lidí věnuje pozornost jednotlivým akciím, což podle Einhorna představuje problém pro fondy, které chtějí investovat do podhodnocených společností. Hodnotové strategie se vyplatí, když si ostatní všimnou potenciálu společnosti, což následně vyžene cenu jejich akcií vzhůru.
Znamená to, že souhra týchž trendů, jež vynáší nahoru některé „přeorientované“ firmy soukromého kapitálu, trhu jako celku škodí. „Algoritmus má názor na cenu,“ řekl Einhorn Bloombergu. „Jako například, jaká bude cena za 15 minut,“ poznamenal ironicky s odkazem na původní smysl akciového trhu, jímž bylo hodnotit výkonnost jednotlivých akciových titulů.