Tohle není sci-fi. Mladík si zahrál Mario Kart pouze pomocí své mysli
Společnost Neuralink ukázala, jak transplantace čipu do mozku ochrnutého pacienta zlepšuje jeho kvalitu života. Díky moderní technologii si mladík zahrál oblíbenou hru s instalatérem Mariem.
To, že jste ochrnutý od pasu dolů, neznamená, že váš život musí být ochuzen o zábavu a radost. V novém videu zdravotnicko-technologické firmy Neuralink Elona Muska to prokazuje příběh prvního pacienta s čipem implantovaným do jeho mozku. Mladík Noland Arbaugh je kvadruplegik. To znamená, že je ochrnutý od krku dolů. Koordinovaného pohybu je schopen jen v oblasti hlavy. Dnes 29letý mladík ochrnul při nehodě při plavání. Tato událost mu samozřejmě zcela změnila život. Naději teď vkládá do čipu, který mu byl nedávno implantován.
„Jsem nezávislejší. Jakákoli pomoc, abych nebyl tolik závislý na druhých, je pro mě velkým přínosem,“ řekl Arbaugh. Čip mu navíc umožnil to, co mu velkým postižením bylo odepřeno – hraní her. Jako důkaz prezentoval videozáznam, kde se svým otcem hraje oblíbené autíčkové závody Mario Kart. Zatímco táta drží ovladač, ochrnutý mladík vozidlo řídí jen impulsy svého mozku. Opravdu tedy hru hraje jen prostřednictvím své mysli.
Bliss Chapman, vedoucí vývoje softwarového rozhraní společnosti Neuralink, řekl, že hraní Mario Kart bylo jedním z prvních přání pacienta. To se mu splnilo. Skvělé je, že hra se dala ovládat skutečně plnohodnotně. V Mario Kart totiž nejenže závodíte s ostatními na různě náročných tratích, ale také škodíte svým soupeřům. Podle Chapmana se tak mladík s čipem nejenže obdivuhodně držel na trati, ale rovněž i sestřelil některé další závodníky.
O prvním pacientovi s funkčním čipem v mozku informovala společnost Neuralink před měsícem. Operace se uskutečnila v lednu. Již dříve internetem prosvištělo video, jak hraje internetové šachy nebo pohybuje kurzorem myši. Mario Kart jsou tedy dosavadním vrcholem.
Během dvou měsíců od operace Arbaugh firmě několikrát poděkoval, stejně tak jejímu majiteli Elonu Muskovi. Díky čipu prý může nejen hrát oblíbené počítačové hry, ale rovněž se zapojovat do diskuzí na sociální síti X (dříve Twitteru). Ta rovněž patří Muskovi.
Společnost Neuralink podle tiskové zprávy věří, že zkušenosti prvního pacienta významně promluví do dalšího vývoje neuročipů a přinesou naději tisícům lidí, kteří jsou z důvodu závažného fyzického handicapu odkázaní na pomoc druhých.