Microsoft končí s pevnou nabídkou služby Teams v rámci svého Office 365. Nově budou mít zákazníci volbu, zda chtějí mít kancelářský balík s touto službou, či bez ní. Nebo zda budou využívat Teams zcela samostatně. Krok se týká celosvětového trhu a navazuje na loňské rozhodnutí amerického softwarového obra oddělit tyto dvě služby v rámci Evropy.
Od minulého roku totiž Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise, které má posoudit, zda společnost porušuje hospodářskou soutěž EU. „Komise se obává, že společnost Microsoft může zneužívat a bránit své postavení na trhu se softwarem pro produktivitu tím, že omezuje hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru v oblasti produktů pro komunikaci a spolupráci,“ uvádí se v tiskovém prohlášení.
Komise se obávala zejména toho, že Microsoft poskytuje svým Teams distribuční výhodu tím, že nedává zákazníkům na výběr, zda chtějí v rámci předplatného službu využívat, či nikoliv. A zároveň panovalo i podezření, že Microsoft omezoval interoperabilitu (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat) mezi Office 365 a konkurenčními nástroji pro komunikaci. Na to si v roce 2020 stěžovala například společnost Salesforce, která nabízí komunikační platformu Slack.
Na základě těchto podezření Microsoft na konci srpna 2023 oznámil změny platné od 1. října 2023, kterými se snažil i přes probíhající vyšetřování reagovat na stále sílící tlak ze strany evropských orgánů. Vyčlenil tedy službu Teams z fixní nabídky balíku Office 365, čímž zároveň i snížil cenu předplatného a vytvořil samostatný produkt – Teams, respektive zákazníkům umožňuje volbu při výběru služeb. Zároveň údajně vylepšil interoperabilitu tak, aby lidé mohli využívat v rámci služeb Office 365 i konkurenční produkty.
Globální rozhodnutí oddělit Office 365 a službu Teams podle agentury Reuters, která o zprávě informovala, tedy vychází z potřeby rozptýlit obavy zákazníků i v jiných částech světa. „Abychom zpřehlednili naše služby, rozšiřujeme kroky, které jsme v loňském roce podnikli na evropském trhu i směrem k zákazníkům v jiných regionech. Tímto krokem také reagujeme na zpětnou vazbu od Evropské komise a poskytujeme nadnárodním společnostem větší flexibilitu, pokud chtějí standardizovat nákupy v různých zemích,“ uvedl mluvčí společnosti Microsoft.
Kritici však označují krok společnosti za nedostatečný a ještě navíc za výrazně opožděný. „Pouhým rozšířením změn zavedených v Evropě v srpnu 2023 toto oznámení sice slušně hájí spravedlivou hospodářskou soutěž, ale ponechává omezení interoperability a licencování, která stále zákazníkům brání ve skutečnému výběru,“ uvedla ve svém prohlášení například Ryan Triplettová, výkonná ředitelka Koalice pro spravedlivé softwarové licencování.