Roman Kutuzov je dalším z vysoce postavených důstojníků, kteří padli na ukrajinské frontě. Podle západních analytiků se jedná už o osmého vysoce postaveného důstojníka s generálskou hodností.
Jeho smrt potvrdil reportér státní ruské televize Alexander Sladkov na sociální síti Telegram. Jedná se podle něj o čtvrtého ruského generála, jenž padl v bojích na Ukrajině. Byl zabit, když vedl útok u vesnice Mykolajivka v Luhanské oblasti. Jen den poté, co byl povýšen. Měl odejít jako „voják a vojín“.
Ruské jednotky společně s generálem zničilo ukrajinské dělostřelectvo. Sladkov ocenil hlavně jeho statečnost: „Generál vedl vojáky do útoku, jako by nebylo dost plukovníků.“ Pro ruskou armádu se ale jedná o další ránu a ztrátu reputace, napsal nezávislý deník The Moscow Times.
Ozbrojeným silám, kterým má z Kremlu velet i Putin, se ani po několika týdnech nedaří prolomit ukrajinskou obranu na východě Ukrajiny, i když se ruské jednotky stáhly ze severu od Kyjeva a také od Charkova. Rusové ani po několika dnech prudkých bojů nedokázali ovládnout město Severodoněck.
Mykolajivka leží západně od Severodoněcku, takže se potvrzuje, že vysoké ruské šarže operují velmi blízko bojové linie. Kutuzov dříve sloužil jako velitel páté kombinované armády a později jako zástupce velitele 29. armády.
Armáda má problém s prováděním rozkazů
Generálmajoři obvykle patří mezi nejvýše postavené důstojníky, kteří operují na frontě. V ruské armádě se jedná o hodnost vyšší než plukovník, kterých je ale v armádě nedostatek, upozornil ruský nezávislý vojenský analytik Pavel Luzin.
Kutuzov musel velet velkému množství vojáků. Vysoký počet ztrát generálů ukazuje na to, že ruská armáda má problémy s komunikací na bojišti. Proto musí vysocí důstojníci velet co nejblíže frontové linii a vydávat konkrétní rozkazy. „V armádě existují problémy s nezávislým myšlením a rozhodováním,“ dodal Luzin. To je velký rozdíl oproti západním armádám, kde mají nižší důstojníci větší pravomoci a svobodu rozhodování.
Generálové musí být v blízkosti bojů, aby zajistili, že budou rozkazy přicházející z Moskvy vykonány. Dokládá to, že běžní vojáci a jejich velitelé odmítají rozkazy splnit.
Sam Cranny-Evans z londýnského think-tanku Royal United Services Institute dodal, že ztráty vysokých důstojníků znamenají pro armádu nenahraditelné škody, protože se jedná o zkušené velitele, kteří prošli mnoha ozbrojenými konflikty. A ti budou v současných bojích chybět. Řada z nich prošla už válkou v Afghánistánu, konflikty v Čečensku, Gruzii a Sýrii.
Ti nejlepší odcházejí
Právě Kutuzov byl podle prokremelského novináře Semjona Pegova v Sýrii, kde patřil mezi „nejautoritativnější a nejúspěšnější velitele ruských sil“ a byl nasazován tam, kde to „hořelo“. Pegov si na sociálních sítích postěžoval, že v současných bojích odcházejí ti nejlepší.
Vysocí důstojníci jsou nasazováni také kvůli tomu, že na mnoha místech fronty Rusko nasadilo mladé a nezkušené vojáky, což dokládají vysoké ztráty a také pomalý postup nebo i ústup z již dobytých území.
Ruští vojenští blogeři jsou ztrátou Kutuzova nepříjemně šokováni, znamenal pro ně jednoho z nejkompetentnějších generálů ruských ozbrojených sil. „Jeho zásady, vzhled, vystupování, nebojácnost, dokonce i samotné jméno Romana Kutuzova, vše bylo příkladem skutečného obrazu otce velitele,“ smutní prokremelský propagandista Sladkov.
Nepozastavuje se nicméně nad tím, že takto vysocí důstojníci musí bok po boku bojovat s běžnými vojáky. Podle něj to je důkazem ruské odvahy a statečnosti. „Takoví jsou moderní ruští generálové,“ opěvuje údajný heroismus ruských velitelů.