Mediální pozornosti se vládce skupin Redstone a Šantovka Holding dlouhé roky stranil. Lidé mu totiž příliš často připomínali jeho byznysové začátky po boku kontroverzních figur Františka Mrázka či Tomáše Pitra. Avšak velikost jeho současného realitního impéria ho přiměla ke změně přístupu. Za své projekty se totiž podle svých slov nestydí a hodlá se za ně veřejně prát.
„Když chci po ostatních, aby se za naše projekty prali, nemohu být sám schovaný za oponou. Pochopil jsem, že si to musíme odpracovat i ve veřejném prostoru,“ říká Morávek v ojedinělém rozhovoru, který poskytl týdeníku Hrot.
Majitel obchodního centra Šantovka v centru Olomouce a několika dalších realitních projektů v hanácké metropoli se nyní chystá také do Pardubic, kde chce v příštích třech letech vystavět obrovské nákupní a kancelářské centrum za 3,5 miliardy korun.
Morávek totiž drží lukrativní brownfield v těsné blízkosti vlakového a autobusového nádraží a také hlavní dopravní třídy v místě bývalého lihovaru.
„Jde o jedinečnou lokalitu, skutečný dopravní uzel. Chystáme až 60 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Kromě obchodů plánujeme čtyřhvězdičkový hotel s kongresovým sálem, multiplex, jump arénu, dětskou zónu, spoustu kvalitní gastronomie. A k tomu asi osm tisíc metrů čtverečních kanceláří. Všechno v unikátním provedení, vysokém standardu,“ nezapře své nadšení Morávek, když popisuje své pardubické plány. Stavět chce začít příští rok a rád by otevíral na přelomu let 2023 a 2024.
V delším časovém horizontu ho ale čeká největší práce s rozvojem území tzv. Velkomoravské v Olomouci. Sedmnáct hektarů půdy na dohled od Šantovky koupil od svého obchodního spojence Pavla Hubáčka a v horizontu deseti až dvaceti let by zde měla vyrůst zcela nová městská čtvrť.
„V konzervativní variantě počítáme s patnácti bloky a 300 tisíci metry čtverečními podlahových ploch. Je to obrovský projekt, takže vám dnes neřeknu přesný poměr bytových jednotek a kanceláří, ale bude to mix všeho. Počítáme také s výstavbou multifunkční haly,“ dodává k asi největšímu soustu, které ho v byznysu čeká.
Celkově má podle svých slov rozjeté projekty odhadem za 25 miliard korun. Loňský rok sice označuje za mimořádně náročný, ale na výsledcích jeho firem to není příliš vidět. Konsolidovaný zisk skupiny Redstone před zdaněním dosáhl 176,7 milionu korun. EBITDA, tedy zisk před odpisy a úroky, pak byla 228 milionů. Celková aktiva skupiny se vyšplhala na 3,2 miliardy a meziročně se navýšila o 500 milionů, tedy takřka o pětinu. U Galerie Šantovka byla za rok 2020 EBITDA 253 milionů korun.
Obsáhlý rozhovor s Richardem Morávkem o jeho byznysových začátcích, Františku Mrázkovi i investicích do vinic ve Francii čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot.