Pokémoni „kosící“ soupeře samopalem? Nová hra rozčílila tvůrce originálu
Japonská společnost The Pokémon Company se distancovala od herní kopie, v níž postavičky velmi podobné originálním pokémonům střílejí z kuše či ze samopalu.
Pařanský svět má nový herní hit. Stala se jím novinka Palworld, kterou vyvinulo studio Pocketpair. Hra nyní dominuje platformě Steam i konzolím Xbox a překvapivě přes svou relativně vysokou cenovku 29 eur poráží i „free to play“ tituly dostupné zdarma.
V jednom okamžiku měly hru spuštěnou více než dva miliony lidí. Ukázala tak záda i titulům jako Counter-Strike 2 nebo Dota 2. Celkově se jí mělo za pouhých šest dní od vydání prodat přes osm milionů kopií.
V Palworldu hráči po boku stvoření nazvaných palové budují vlastní domov, farmaří, bojují s jinými hráči a objevují rozlehlý barevný svět. Palové jsou však náramně podobní jiným videoherním postavičkám, pokémonům. Ostatně zkratka „pokémoni se zbraněmi“ se začala v souvislosti s hrou používat hned po uvedení „teaseru“, v němž herní avatar s paly střílel po jiných hráčích z kuše či ze samopalu.
Problém je už v samotném vyobrazení palů, kteří se opravdu až příliš podobají originálním pokémonům. Liší se maximálně barvou či velikostí. A není to jediná nápadná nápodoba. Zatímco ve hrách, filmech i seriálu jsou pokémoni chováni a přenášeni v míčcích – takzvaných pokébalech, Palworld stvořil míčky či kuličky, jimž říká Pal Sphere. Také péče o paly se hodně podobá té o pokémony.
Pikachu je náš, brání se tvůrci originálu
Velkého zájmu hráčů a kasovního úspěchu Palworldu si již povšimla společnost vlastnící ochrannou známku Pokémon. Japonská firma The Pokémon Company sdělila, že se na konkurenci zaměří. „Máme v úmyslu vyšetřit a přijmout vhodná opatření k řešení jakýchkoli činů, které porušují práva duševního vlastnictví související s pokémony,“ píše se v tiskovém prohlášení společnosti. Jak uvádí server TechCrunch, palové nejsou jedinou věcí, kterou se vývojáři Palworldu inspirovali u konkurence. „Zdá se, že každý aspekt hry je převzat z jiné hry,“ píše se doslova v článku. Něco je prý „obšlehnuté“ ze hry Valheim, něco z českého Factoria, něco z The Legend of Zelda: Breath of the Wild.
Vývojáři Pocketpair pocházejí rovněž z Japonska, svou centrálu mají v metropoli Tokio. CEO společnosti Takuro Mizobe již dříve uvedl, že obvinění z plagiátorství jsou lichá, inspiraci u konkurence však přiznal. Postěžoval si ale na kritiku na sociálních sítích. Někteří uživatelé jsou prý vulgární, a část příspěvků dokonce vyznívá jako výhrůžky smrtí.