Neekologické kotle, které jako palivo používají dřevo nebo uhlí, se už za pár týdnů nebudou moci v Česku používat. Proč? Protože nedosahují alespoň na třetí emisní třídu. Problém ale spočívá v tom, že je většina těchto neekologických kotlů stále v provozu a čas na výměnu brzy vyprší.
Společnost Stiebel Eltron odhaduje, že stále více než 200 tisíc domácností neekologické kotle používá a reálně jim hrozí, že budou platit vysoké pokuty: až padesát tisíc korun, a to i opakovaně.
Jaká je výše dotací na výměnu neekologických kotlů
Přitom na výměnu měli lidé dost času a motivací ke změně vytápění měla být i státní kotlíková dotace, jejíž výše se pohybuje až do 180 tisíc korun. Po prvním září se tato dotace sníží, varuje ministerstvo pro životní prostředí.
Domácnosti s nízkými příjmy, jedná se hlavně o seniory a obyvatele, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou do konce srpna získat až 95 procent dotací na výměnu starého kotle na pevná paliva. Ostatní domácnosti až padesátiprocentní dotaci na výměnu neekologického kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.
Jednou z možností je instalace tepelného čerpadla. Jak uvádí společnost Stiebel Eltron, peníze z dotací lze získat dopředu a vyplácí je krajské úřady. Právě prostředky z programu Nová zelená úsporám slouží jako jedna z nejefektivnějších cest, jak si tepelné čerpadlo pořídit.
Omezení dotací pro vlastníky nemovitostí
Dotace na výměnu neekologických kotlů jsou ale omezeny na vlastníky a spoluvlastníky nemovitostí, jedná se o rodinné domy, bytové domy, bytové jednotky nebo o trvale obývaný rekreační objekt. Na tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění a přípravu teplé vody lze získat dotaci až sto tisíc korun, na tepelné čerpadlo země-voda pro vytápění a přípravu teplé vody lze získat dotaci až 140 tisíc korun. Je možné získat dotaci i na plynový kondenzační kotel až do výše 102 500 korun, uvádí firmy na trhu.
Výměna neekologických kotlů na poslední chvíli ale znamená komplikace kvůli tomu, že je nedostatek firem a řemeslníků, které výměnu kotlů na tuhá paliva provedou. Topenářských firem je omezené množství a proto jsou čekací lhůty dlouhé.
Přitom až 80 procent lidí, které neekologické kotle stále používá, ví, že je do konce srpna musí vyměnit. Domácnosti nejčastěji uvažují o tom, že stávající neekologický kotel vymění za modernější kotel na tuhá paliva, případně za plynový kotel. Takových lidí je zhruba 55 procent. Majitelů nemovitostí, kteří uvažují o tepelném čerpadlu, je necelých 25 procent.