Vladimir Putin vítězoslavně ohlásil, že Rusko má vakcínu proti covidu-19. Zdravotní experti ale pochybují o její bezpečnosti
„Dnes ráno byla poprvé na světě zaregistrována vakcína proti novému koronaviru,“ prezentoval Putin v úterý vakcínu Sputnik V. „Vím, že látka funguje velmi efektivně. Vytváří stabilní imunitu. A opakuji, prošla všemi potřebnými kontrolami,“ dodal.
Ruský prezident dal na poslední větu důraz. Zřejmě tušil, jak bude svět na senzační zprávu z Ruska reagovat: s nedůvěrou a skepticismem. Vědci a zdravotní experti přišli s reakcí skutečně brzy a před novou vakcínou převážně varují. Nepozdává se jim hlavně rychlost, s jakou Rusové přípravek schválili. Upozorňují na to, že bez rozsáhlé třetí fáze klinického testování nelze zaručit bezpečnost vakcíny. Ta v Rusku přitom právě teď teprve začíná.
Podle zdravotních expertů tak jdou Rusové do značného rizika. Šéf Kremlu je však ochoten jej podstoupit. „Řekněme si to otevřeně: Vladimir Putin potřebuje domácí vítězství,“ řekl zpravodajskému webu CNBC Stephen Morrison, viceprezident washingtonského politologického a bezpečnostního think-tanku Center for Strategic and International Studies. „Nezvládl vypuknutí nákazy na vlastním území, ztratil důvěru veřejnosti a její víru v jeho schopnosti. Ekonomika země je na lopatkách a jemu se nedaří dokončit žádný z velkých nákladných projektů veřejné infrastruktury, které sliboval v kampani,“ vypočítal Morrison Putinovy potíže a důvody, proč se tak snaží získat pro Rusko prestižní primát v podobě první světové účinné vakcíny proti koronaviru.
Podle Morrisona se Putin snaží navázat na „zlatý věk“ ruské vědy a imunologie, který už je ale dávno pryč. „Jde o velké riziko, které se Rusům může vymstít. Obzvlášť pokud dojde k negativnímu dopadu, který se budou snažit zakrýt,“ upozorňuje Morrison.
Sekundárním nežádoucím dopadem rychlého schválení ruské vakcíny může být tlak na americké úřady, aby celý proces urychlily také. Tohoto scénáře se obává například Paul Offit, ředitel filadelfského Vzdělávacího centra pro vakcíny. „Mohla by to být zásadní chyba, která způsobí velké škody,“ varuje Offit, který označil zprávu z Ruska za politické vystoupení.
Na rychlý vývoj vakcíny ostatně tlačí i americký prezident Donald Trump, který v předvolebních průzkumech ztrácí na svého soka Joea Bidena a bombastická zpráva o funkční a bezpečné vakcíně by mu mohla pomoci. Americký ministr zdravotnictví Alex Azar však v reakci na Sputnik V uvedl, že vývoj vakcíny není závod.
Ruské úřady však i tak plánují co nejrychlejší nasazení vakcíny. Její hromadná výroba by měla začít v nejbližších dnech, hromadné očkování začne v srpnu nebo v září. První na řadu by měli přijít učitelé a zdravotnický personál.