Na 325 bytových domů zřejmě nedosáhne na peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, v němž si zažádaly o dotaci na zateplení, výměnu oken a další opatření s cílem snížit spotřebu energií. Žádostí se totiž sešlo mnoho a podle aliance Šance pro budovy převyšují vyčleněný 5,5miliardový balík přinejmenším o miliardu korun.
To je poměrně překvapivé. Jen o málo věcech lze aktuálně říct, že je na ně k dispozici opravdu dost peněz. Úspory energií mezi ně určitě patří. Jsou považovány v podstatě za nový energetický zdroj. Když teplo či elektřinu nespotřebujete, vystačíte si s menším množstvím plynu, uhlí či ropy a vyprodukujete i méně CO₂.
To je samozřejmě po chuti jak Evropské unii, tak českému státu, který se ke společným klimatickým cílům připojil. Podle toho je nachystána i podpora. Třeba z aktuálně hojně diskutovaného balíku 182 miliard na obnovu ekonomiky po koronaviru má jít na opatření související s klimatickou změnou rovnou 37 procent. Na zateplení směřují také miliardy z prodeje emisních povolenek, jejichž cena je aktuálně rekordní a díky tomu jsou rekordní i zisky státu z jejich prodeje.
Jak je tedy možné, že stovky bytovek tentokrát zřejmě ostrouhají? To, že se někde válejí peníze, ještě neznamená, že je snadné si na ně sáhnout. V programu bylo původně k dispozici 15 miliard, ministerstvo pro místní rozvoj je však pro nezájem sesekalo. V poslední výzvě tak nakonec zůstalo jen 5,5 miliardy, původně dokonce pouze 3,5.
Vtom se však začaly žádosti najednou hrnout. To je i logické. Kdo má zkušenosti s jednáním SVJ, ví, že jde o orgány, které se svou akčností a flexibilitou rovnají zhruba tuzemským státním institucím. Na všechna jednání, hlasování a vypracování žádostí zkrátka potřebovaly trochu víc času. Kdyby byl stát co k čemu, místo škrtů v programu by se jim s tím snažil v maximální možné míře pomoci, a celý proces tak urychlil.
Nyní, když jsou žádosti podané a projekty nachystané, hrozí, že finance obyvatelé bytovek nedostanou, protože peníze sice jsou, ale nejsou připravené. Až zase připravené budou, nemusí mít strnulá esvéjéčka náladu a chuť projekty přepracovávat a složitý proces opakovat. Desítky miliardy valící se do Česka z Evropy pak budou složitě hledat využití, stát narychlo začne vymýšlet nesmysly, co s nimi, a nakonec i to, jak naplnit společný cíl úspory energií, ke kterému se zavázal.
Dolití „pouhé“ jedné miliardy na zateplení do aktuálního programu se několikanásobně vrátí a dává určitě mnohem větší smysl než mnohá jiná opatření na podporu ekonomiky po koronaviru. Najde ji stát? Tipujeme, že na rozdíl od miliard na nákup neschválené ruské vakcíny spíše ne.