Během let se francouzský prezident převtělil z role kritika systému do obhájce statu quo a hráze proti pravicovým i levicovým radikálům
Před pěti lety Macron vcelku těsně vyhrál první kolo. Pro druhé však dokázal vytvořit širokou koalici proti Le Penové. A triumfoval v poměru 67 : 33. Letos má sice větší náskok, ale taky daleko menší jistotu.
Klíč k pochopení aktuální situace leží hluboko v minulosti. My se však přesuňme jen o pět let dozadu. Po volbách Macron začal vládnout. Energie ani snaha o liberální reformy drahého, zkostnatělého a přeregulovaného státu a ekonomiky mu na začátku rozhodně nechyběly.
Záhy ale přišel zlom. V listopadu 2018 vzniklo takzvané Hnutí žlutých vest, které se zprvu stavělo hlavně proti rostoucím cenám benzinu a nafty. Později k tomu přidalo odpor vůči vládním reformám. Jeho příznivci pocházeli z řad dělníků, ale i ze středních vrstev. Mnozí žili v příměstských oblastech a na venkově a za prací dojížděli. Proto na ně tvrdě dopadlo zvýšení spotřební daně z pohonných hmot. Žluté vesty organizovaly masové protesty přerůstající v občanské nepokoje, barikády, rabování a střety se zasahující policií.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot