V neděli začala demonstrace po několika incidentech vyšetřovat policie. Mezi demonstranty se ten den objevily vlajky s hákovým křížem a na sociálních sítích se šířily záběry ženy tančící na hrobě neznámého vojáka. Ministryně obrany Anita Anandová označila incidenty za mimořádně odsouzeníhodné, napsala britská BBC.
Tou dobou už v hlavním městě nebyl premiér Justin Trudeau. Kvůli obavám o vlastní bezpečnost opustil i s rodinou svůj ottawský služební dům již v sobotu, kdy byly protesty docela pokojné. Ještě na začátku týdne přitom Trudeau o demonstrantech mluvil jako o bezvýznamné „okrajové menšině“. Média nepřinesla bližší informace o tom, jestli použil také kdysi oblíbeného termínu „zaprodanci a ztroskotanci“.
Ottawská policie v neděli na Twitteru uvedla, že vyšetřuje několik případů hanobení památek v hlavním městě. Kromě toho se zabývá i nezákonným vyhrožováním policistům a představitelům ottawské radnice (včetně poškození jejich služebního auta). Dosud není známo, že by protesty iniciovali a živili ruští provokatéři, jako se to prokázalo v Německu, ve Francii a Španělsku.
Dejte nám najíst
Řidiči kamionů i menších nákladních vozů zablokovali ulice kolem budovy kanadského parlamentu. Podle starosty Ottawy Jima Watsona se někteří demonstranti dožadovali u městské charity jídla zdarma, restaurace je totiž odmítaly obsluhovat, protože řidiči neměli povinné roušky.
V Kanadě se zhruba 120 tisíc řidičů kamionů a dalších nákladních vozů živí pravidelným přecházením hranice se Spojenými státy. Přibližně devadesát procent z nich je nyní očkováno, což zhruba odpovídá zbytku dospělé populace země.
Protesty řidičů postupně rozšiřovaly záběr. Demonstranti se nejprve chtěli zbavit povinnosti očkovat se před přeshraniční cestou; později začali požadovat ukončení veškeré očkovací povinnosti na celostátní úrovni. Někteří z demonstrantů se zavázali pokračovat v protestech, dokud úřady povinnost nezruší.
Vůdkyně opozičních konzervativců Erin O‘Tooleová se během víkendu s některými demonstranty setkala a vyslovila se pro právo na pokojnou demonstraci, aniž by brala v potaz skutečnost, že toto právo nezpochybňovala ani ottawská radnice, ani vláda v čele s premiérem, jakkoli absentujícím. O‘Tooleová však kritizovala jednotlivce, kteří v Ottawě znesvěcují památky.
Žádná změna
Trudeauova liberální (čti levicová) vláda zavedla 15. ledna pro řidiče omezenou očkovací povinnost. Vyžaduje, aby neočkovaní kanadští kamioňáci přijíždějící do Kanady z USA absolvovali po návratu domů týdenní karanténu.
Zároveň však totéž vyžaduje i americká strana – podle jejích požadavků musejí řidiči před vstupem do země předložit doklad o očkování. I kdyby tedy Trudeau nově vyhlášenou očkovací povinnost zrušil, pro kanadské řidiče cestující do USA by to v praxi nic neznamenalo. Museli by jít s týmž požadavkem protestovat do Washingtonu – tam by se však dostali pouze po předložení dokladu o očkování. Tím by se kruh uzavřel a všichni by se mohli zabývat něčím užitečným.