Východní pobřeží USA až po New York mělo kvůli kanadským požárům v polovině minulého týdne nejhorší kvalitu ovzduší ze všech měst na světě. Kanadské úřady také před vysoce nízkou kvalitou ovzduší varovaly „svá“ velká města – Toronto a Ottawu. Do minulé středy shořelo podle agenturních zpráv více než 27 tisíc kilometrů čtverečních kanadského lesa. Již dnes je proto jisté, že se letošní sezona lesních požárů do dějin této ožehavé disciplíny zapíše jako jedna z nejhorších.
Leccos má na svědomí příroda, ale pozornost upoutala i nedostatečná schopnost kanadských úřadů požárům předcházet. Problém je podle listu The New York Times v rozpočtových škrtech a rostoucí byrokracii, kvůli nimž Kanaďané již po desetiletí jdou s kvalitou protipožádní prevence dolů. Škrty způsobují odchody zaměstnanců lesních služeb; pravidla pro prevenci požárů jsou zase natolik náročná, že prakticky proměnila některé lesy v troud.
Déšť pomohl, ale…
Zatímco se obyvatelé obou severoamerických zemí připravovali na (ještě zdaleka nekončící) sezonu lesních požárů, patrně nejhorší v dějinách, vzduch se v pátek nad severovýchodem Spojených států pomalu vyčistil. Po celé Kanadě však stovky požárů hořely dále.
Trochu pomohlo, že v nejhůře postižené oblasti zapršelo. Také na víkend a následující týden předpovídali meteorologové pro části jižního Ontaria přeháňky. Steven Flisfeder, kanadský meteorologický boss přes klimatické změny, předpověděl, že by to mělo kvalitu ovzduší v Torontu mírně vylepšit. „Trochu to pomůže ze vzduchu vypláchnout kontaminanty,“ citoval jej deník The Seattle Times.
Do Kanady přijelo během minulého týdne více než 1100 hasičů z celého světa, aby pomohli požáry hasit. Byly mezi nimi skupiny z Francie, Chile, Kostariky, Spojených států, Austrálie, Nového Zélandu a Jižní Afriky.
Reakci na požáry má v Kanadě na starosti každá z deseti provincií a tří teritorií. Stovky požárů po celé zemi však místní zdroje rychle vyčerpaly, což dalo vzniknout obnoveným požadavkům na vytvoření celostátní hasičské služby.
Prevence nestíhá
„Musíme udělat víc, abychom problém předstihli,“ řekl Mike Flannigan z University of Alberta, který studuje lesní požáry na Thompson Rivers University v Kamloops v obzvlášť těžce postižené Britské Kolumbii. „Pokrok je pomalý, především proto, že jsme trochu uvázli v přesvědčení, že řešením je až potlačení požáru.“
Během neobvykle horkého roku 2021, kdy požár zničil tamní město Lytton, utratila Britská Kolumbie za boj s lesními požáry 801 milionů kanadských dolarů (něco přes třináct miliard korun). Současný rozpočet provincie na prevenci lesních požárů je však pouhých 32 milionů kanadských dolarů ročně.