Komerční banka spustila akci, na jejímž konci by měl být v ideálním případě právě tento model. Už spojila své sítě s Monetou a společně vyzvaly další bankovní domy, aby se také připojily. Tvrdí, že na tom nakonec vydělají všichni: zákazníci, banky i životní prostředí.
Průzkum, který na začátku června uskutečnila právě Komerční banka (KB), ukázal, že 39 procent dotázaných pokládá dva a více bankomatů na jednom místě za zbytečnost. Téměř všichni oslovení (95 procent) by pak chtěli, aby všechny bankomaty fungovaly stejně pro všechny uživatele bez ohledu na to, které bance patří.
„Výsledky průzkumu nás utvrzují v přesvědčení, že jsme se vydali správnou cestou. Spolupráci v oblasti sdílení bankomatových sítí s dalšími bankami na trhu vnímáme jako potřebnou nejen pro zvýšení klientského komfortu a rozšíření služeb, ale také jako další krok k ekologičtějšímu přístupu v oblasti správy financí,“ uvedla Jitka Haubová, členka představenstva KB.
Podle banky by toto řešení bylo efektivnější a udržitelné, protože „dochází k nižšímu počtu dotací hotovosti a servisních výjezdů a také ke snížení spotřeby elektrické energie“. První bankou, s níž KB navázala v této oblasti spolupráci, je Moneta. Společně oznámily spojení bankovních sítí a následně vyzvaly ostatní finanční ústavy, aby se k tomuto kroku připojily.
„Obracíme se na vás, abychom společně udělali něco pro všechny naše zákazníky i pro naši planetu. Pojďme se rozdělit o bankomaty! Jen si to představte. Lidé by si mohli vybrat z bankomatu, který mají po ruce, bez extra poplatků. Nemuseli bychom zajišťovat provoz, údržbu, elektřinu, datové připojení, ostrahu…, zkrátka všechno, co potřebuje každý ze čtyř bankomatů, které stojí vedle sebe někde v nákupním centru a všechny přitom dělají to samé,“ uvádí se mimo jiné v inzerátu, který se objevil v médiích.
Podle informací ČTK se některé banky stavějí k této výzvě pozitivně, mezi nimi je například Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo Air Bank. Naopak třeba ČSOB či Fio banka sdělily, že toto propojení zatím nemají v plánu. Podle některých expertů přitom může sdílení bankomatů přinést finančním ústavům poměrně významnou finanční úsporu.
„Sdílení bankomatové sítě má jistě do budoucna potenciál. Výhodnost ale není jen o nákladové úspoře. Je také o kvalitě a rozsahu služeb, které naši klienti využívají. Aktuálně není sdílení ATM sítě v plánu,“ sdělila například ČSOB. Naopak Česká spořitelna uvedla, že je otevřená jednání se všemi bankami.