Je Tesla memová akcie? Slavný americký investor varuje před jejím rychlým růstem
Když kupujete akcie automobilové firmy Elona Muska, je to realistická investice, nebo pouhá spekulativní hra?
Dlouholetý renomovaný investor Bill Gross se domnívá, že Tesla coby burzovní titul je memová akcie, předmět spekulativní hry drobných investorů. „Tesla se chová jako meme akcie – její fundamentální ukazatele jsou smíšené, ale cena prudce stoupá,“ uvedl bývalý investiční ředitel a spoluzakladatel společnosti Pimco v úterý odpoledne ve svém příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter).
„Ale dnes se zdá, jako by se každý druhý den objevila nová meme akcie. Většina z nich je podle vzorce pump and dump,“ použil Gross termín popisující scénář, kdy vlivný hráč vyžene cenu určitého aktiva uměle vzhůru a vzápětí se řečeného aktiva se ziskem zbaví.
Akcie Tesly na přelomu června a července absolvovaly desetidenní období prudkého vzestupu, během něhož jejich cena vzrostla o neuvěřitelných 43,6 procenta. Počátek tohoto vzestupu měl původ v příznivé zprávě o výrobě a dodávkách vozů Tesla za druhé čtvrtletí. Firma tehdy překonala očekávání analytiků.
Tesla se rozjela
Gross, který byl svého času nejvlivnějším investorem na americkém dluhopisovém trhu, si však myslí, že zmíněná zpráva o dodávkách nestačila k tomu, aby ospravedlnila takové strhující tažení. Osmdesátiletý investor také srovnával Teslu s firmami Chewy, Zapp a GameStop.
Chewy nedávno získal status memu poté, co sledovaný investor Keith Gill, v internetovém prostředí známý pod přezdívkou Roaring Kitty, v tomto maloobchodu s domácími zvířaty koupil značný podíl. Gill v roce 2021 inspiroval vlnu obchodování s akciemi firmy GameStop, již dnes pozorovatelé označují za počátek módní vlny obchodování s memovými akciemi.
Gross již dříve prozradil, že se v roce 2022 věnoval obchodování s opcemi na GameStop a AMC za účelem rychlého zisku, přičemž tyto akcie označil za „loterijní“. Akcie společnosti Tesla od začátku roku do minulého týdne posílily o šest procent a zaostávají za indexem S&P 500, který si připsal procent sedmnáct.
Memové akcie obvykle získávají popularitu prostřednictvím diskusních vláken na komunitních fórech, jako je Reddit, a na platformách sociálních médií. Bez svých kultovních přívrženců nemusejí být hodnotným aktivem.
Tyto online komunity, jako je například populární fórum WallStreetBets na Redditu, koordinují nákupy a prodeje, aby ovlivnily ceny. S dostatečnou online podporou mohou meme akcie udržovat zvýšené ceny bez ohledu na „skutečnou“, fundamentální hodnotu společnosti.
Investorská škodolibost
Podle finančního sloupkaře agentury Bloomberg Matta Levinea je objem investic do memových titulů netradičním ukazatelem sebevědomí na trhu. „Když se lidé vrhají do věcí, které mají čistě spekulativní hodnotu, jejich sebedůvěra je extrémně vysoká a toto je jeden ze způsobů, jak se projevuje,“ citoval Levine v červnu Petera Atwatera z University of Delaware, prezidenta společnosti Financial Insyghts.
Část motivace pro online podporu určitých memových akcií vysvětluje touha některých investorů zkomplikovat život neoblíbeným aktérům trhu, konkrétně hedgeovým fondům, které spekulují na pokles jednotlivých akciových titulů. Tito hráči mají otevřené takzvané krátké pozice. Jde o stav, za něhož si půjčíte akcie, pak je prodáte a očekáváte, že než je koupíte zpět, abyste je vrátili, jejich cena poklesne a rozdíl v cenách vám jde do kapsy.
Takoví spekulanti se u firem pochopitelně netěší velké popularitě. Tomu ještě přispívá skutečnost, že hedgeové fondy sdružují peníze bohatých investorů a pohled na jejich ztrátu některé investory těší.
Někdy se to stane. Cena akcií může místo poklesu stoupnout. Pokud prodáte akcie, které jste si půjčili od makléře za 10 dolarů, a pak jejich cena stoupne na 50 dolarů, najednou makléři dlužíte 40 dolarů; pokud cena vzroste na 500 USD, budete dlužit 490 dolarů, a tak dále.
K tomu došlo v lednu 2021, kdy cena akcií firmy GameStop prudce vzrostla a hedgeové fondy krvácely. V srpnu 2020 uživatel Redditu Roaring Kitty zveřejnil video, v němž popsal plány prodejce her GameStop na reorganizaci obchodního modelu. Když to internetoví investoři pochopili, pustili se do nákupu GameStopu čistě proto, aby uškodili zainteresovaným hedgeovým fondům. Povedlo se jim to, hedgeovým fondům se uzavření uvedených krátkých pozic velmi prodražilo.
Po tomto diskutabilním úspěchu operace s akciemi společnosti GameStop se objevily další memové akcie. Mnoha burzovním profesionálům to uštědřilo cennou investiční lekci: 35 procent obchodníků společností Charles Schwab a TD Ameritrade přehodnotilo svoji toleranci vůči riziku, což v praxi znamená, že obchodují zdrženlivěji, uvádí specializovaný server nerdwallet.com.
Dalších 22 procent si podle téhož zdroje dávalo větší pozor na původ svých informací. Neuvěřitelných 70 procent obchodníků plánuje v následujícím roce s memovými akciemi neobchodovat vůbec.
Potíž je samozřejmě v tom, že akciový titul nemá na čele napsáno, že je memovou akcií. I respektovaný, tradičně obchodovaný titul se může podle nálady investorů začít chovat jako memová akcie. To je jev, na nějž naráží i Bill Gross svým výrokem o Tesle.