ISS shoří v atmosféře. Loď, která ji sundá z orbity, dodá SpaceX Elona Muska
První moduly Mezinárodní vesmírné stanice se na orbitu dostaly v roce 1998. Od roku 2000 ji nepřetržitě obývají kosmonauti.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na vybudování zařízení, které bude schopné posunout Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení po roce 2030. NASA o tom informovala na svých stránkách.
„Zatímco společnost SpaceX bude vyvíjet deorbitální kosmickou loď, NASA ji po dokončení vývoje převezme do vlastnictví a bude ji provozovat po celou dobu její mise. Očekává se, že se spolu s vesmírnou stanicí v rámci procesu návratu do atmosféry destruktivně rozpadne,“ uvedla NASA.
Provoz ISS plánuje NASA ukončit okolo roku 2030. První moduly Mezinárodní vesmírné stanice se na orbitu dostaly v roce 1998. Od roku 2000 ji nepřetržitě obývají kosmonauti v rámci partnerství vedeného Spojenými státy a Ruskem, do kterého patří i Kanada, Japonsko a evropské státy sdružené v Evropské kosmické agentuře (ESA).
Klíčový muž SpaceX, americký multimiliardář Elon Musk, tak ve vesmírném závodě soukromých společností získal další cenný bod. Povedlo se mu to poté, co naopak počátkem června skóroval konkureční Boeing. Jeho vesmírná loď Starliner se tehdy úspěšně připojila k ISS v rámci prvního letu s posádkou.
Plavidlo do vesmíru vyneslo dva astronauty, Barryho „Butche“ Wilmora a Sunitu „Suni“ Williamsovou, kteří v živém vysílání propluli z modulu do prostor orbitální stanice. Úspěch operace agentura Reuters označila za klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu právě vůči společnosti SpaceX Elona Muska.