Hutní podnik Liberty Ostrava začíná vyrábět ve Steckelově válcovně svitky z přivezených polotovarů. K dnešku pracuje přes 1750 zaměstnanců z celkových šesti tisíc, řekl za firmu Ivo Štěrba. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s podnikem Tameh Czech na dodávkách energií. Nadpoloviční část zaměstnanců obou firem je doma od loňského 22. prosince. Jejich návrat firma od té doby každý týden odkládá, dnes se to stalo již podesáté.
Štěrba uvedl, že provoz ve Steckelově válcovně se připojí k oddělením, kde se již zaměstnanci do práce vrátili. Jde o provozy, které nepotřebují energie od Tamehu - svařovnu trub, provoz důlních výztuží, silničních svodidel a servisní centrum závitových tyčí.
„Tento měsíc plánujeme spustit výrobu závitových tyčí na středojemné válcovně a bezešvých trubek na rourovně. K dnešnímu dni je zpět v práci více než 1750 zaměstnanců, od začátku roku jsme pro naše zákazníky vyrobili více než 5000 tun výrobků a zaznamenáváme i uspokojivý růst zakázek,“ uvedl Štěrba.
Liberty podle něj dokončila přípravu restrukturalizačního plánu. „Tento týden ho budeme představovat všem našim věřitelům, abychom pro něj co nejdříve získali jejich podporu. Náš restrukturalizační plán jsme již také prezentovali minulou středu u soudu,“ prohlásil dále Štěrba.
„Soud následně rozhodl o zachování všeobecného moratoria do 21. března tak, jak bylo původně nastaveno. U soudu jsme také prezentovali nový posudek naší solventnosti, který zpracovali nezávislí experti,“ doplnil.
Do 21. března chce Liberty restrukturalizační plán projednat se všemi věřiteli a bude se snažit získat jejich podporu pro svůj návrh, který podle firmy jediný zajistí budoucnost celého podniku, zachová pracovní místa a povede k plnému splacení všech pohledávek. Soud minulý týden uvedl, že věřitelů, kteří budou mít právo o plánu hlasovat, je více než 1300.
Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Moratorium vyhlášené soudem podnik před věřiteli chrání od loňského prosince. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila a dluží mu skoro dvě miliardy korun. Liberty Ostrava zaměstnává zhruba 6000 lidí, Tameh okolo 300.
Štěrba uvedl, že restrukturalizační plán má dvě varianty postupu. Varianta A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne. Plán B počítá s řešením bez Tamehu, i v tomto případě chce firma navyšovat produkci na válcovacích tratích, ale s využitím dovážených polotovarů.
Pokud by Liberty dosáhla dohody s Tamehem, umožnilo by jí to spustit vysokou pec a ocelárnu a vyrábět vlastní materiál pro válcovací tratě.
„Jsme dotazováni, jak se společností Tameh Czech jednáme, abychom vyřešili naši patovou situaci. Před dvěma týdny jsme například společnosti Tameh Czech učinili nabídku. O týden později jsme se na ně obrátili s dalšími návrhy a naposledy jsme je kontaktovali po soudním jednání ve snaze řešit současnou situaci,“ uvedl Štěrba.
Předseda základní organizace OS Kovo Liberty ČR Petr Slanina dnes řekl, že tento týden se má uskutečnit schůzka zástupců Tamehu a Liberty. Příští týden by se pak mělo konat společné jednání i s odboráři.
„Skupina Liberty naši společnost nadále podporuje, abychom mohli realizovat náš restrukturalizační plán, vyplácet mzdy zaměstnancům a platit našim dodavatelům. Od zahájení všeobecného moratoria v prosinci 2023 nám již skupina poskytla podporu ve výši 20 milionů eur (více než 500 milionů korun), z toho deset milionů eur (přes 250 milionů korun) minulý týden,“ uvedl Štěrba.