Hraní na vojáky a vymývání mozků. Jak diktátoři kradou dětem dětství
Militarizace žáků a studentů v ruských školách až příliš připomíná Hitlerjugend v nacistickém Německu
Snad každý kluk si v dětství hraje na vojáka. Když ho ovšem začnou oblékat do zelené uniformy státní úřady, a ještě ho učí zacházet se zbraní, je to jasná známka militarizace celé společnosti. To, na co jsme byli v posledních desetiletích zvyklí spíše z některých zemí Afriky, se nyní odehrává v Putinově Rusku. Pokud zůstaneme na evropském kontinentu, až příliš to připomíná Hitlerjugend v nacistickém Německu.
Je to také jasný důkaz toho, jak moc mají diktatury, ať jsou postaveny na jakémkoli ideologickém základu, shodné některé rysy. A mezi ně patří právě také militarizace dětí. Protože nejlepší je ohýbat proutek, dokud je ještě mladý. Ostatně lidé dříve narození, kteří prožili dětství v socialistickém Československu, si nepochybně vzpomenou na brannou soutěž O partyzánský samopal, jejíž součástí byla i střelba ze vzduchovky nebo hod gumovým granátem.
Nová generace vojáků
To, co se nyní odehrává v ruských školách, se ovšem s „nevinnou“ soutěží O partyzánský samopal nedá srovnávat. Vladimir Putin posunul brannou výuku o stupeň výše, možná dokonce o několik stupňů. Jako by chtěl vychovat novou generaci vojáků. Obdobně jako ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století v Hitlerově třetí říši.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot