Hospodářská komora ostře vystoupila proti poslaneckému návrhu, jak změnit do budoucna možnost uzavřít zdravotní pojišťování pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii. Označila jej za pokus o znárodnění části pojistného trhu a snahu o omezení hospodářské soutěže a vytvoření monopolu na zdravotní pojištění cizinců s pobytem na území České republiky.
Návrh je přílepkem v poslanecké sněmovně aktuálně projednávaného cizineckého zákona, podle něhož by v příštích pěti letech směla cizince pojišťovat pouze jedna pojišťovna, a to Pojišťovna VZP. Proti tomu se postavilo i ministerstvo zdravotnictví, které k návrhu vyjádřilo zásadní nesouhlas.
Jde o stamiliony
Zdravotní pojištění cizincům ze zemí mimo EU a států se specifickým režimem na základě příslušného povolení kryje náklady zdravotní péče poskytnuté na území ČR. Poskytuje jej pět komerčních pojišťoven, a to Ergo, Maxima, Slavia, Uniqa a dceřiná pojišťovna státem ovládané Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem Pojišťovna VZP. Podle dat Hospodářské komory za toto komplexní zdravotní pojištění více než 60 tisíc cizinců na území Česka ročně zaplatí zhruba 600 až 800 milionů korun.
Podle návrhu poslanců Miloše Janulíka a Věry Adámkové, kteří zároveň působí ve správní radě VZP, by se pro následujících pět let měla stát výhradním poskytovatelem pojištění pro cizince právě dceřiná společnost VZP, tvrdí komora.
„Takový záměr, který zasahuje do svobodného podnikání a negativně ovlivňuje hospodářskou soutěž, je pro nás nepřípustný. Monopol pojištění prostřednictvím státem ovládané pojišťovny považujeme za svérázný pokus o znárodnění části pojistného trhu. Apelujeme proto na poslance, aby návrh jednoznačně odmítli,“ uvedl Tomáš Vrbík, tajemník Úřadu Hospodářské komory České republiky.
Monopol pro zdravotní pojišťovny
Pokud poslanci pozměňovací návrh přijmou do zákona, zrušili by celé pojistné odvětví a vyvlastnili by stávající obchodní vztahy z rukou komerčních pojišťoven poskytujících zdravotní pojištění ve prospěch jedné z nich. I po uplynutí pětiletého monopolu PVZP by totiž zákon umožnil v tomto oboru podnikat výhradně dceřiným společnostem zdravotních pojišťoven, což kromě PVZP nesplňuje ani jedna z ostatních pojišťoven, které v současné chvíli pojištění nabízejí, upozorňuje Hospodářská komora.
„Je to významný zásah do obchodních vztahů pojišťoven a práv našich klientů, aniž by k tomu byla vedena odborná diskuse a provedeny odpovídající rozbory,“ komentuje návrh Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která je začleněným společenstvem Hospodářské komory. „Úpravy systému pojištění by měly být předem řádně projednány s pojišťovnami a předmětem legislativní produkce vlády, nikoli individuální aktivitou poslanců, jakkoli může být sebelépe míněna,“ dodal.
Zátěž pro ministerstva
Ve zprávě legislativního odboru ministerstva zdravotnictví, který s návrhem nesouhlasí, se opět objevuje upozornění, že se jedná o nepřípustné omezení hospodářské soutěže a vytvoření monopolu pro konkrétní soukromý podnikatelský subjekt.
Dále legislativci upozornili, že by tento návrh znamenal zvýšení administrativní zátěže pro ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví. „To, že seznam soukromých zdravotních pojišťoven, které budou oprávněny daný produkt nabízet, povede ministerstvo vnitra, fakticky znamená, že ministerstvo vnitra bude muset kontrolovat podmínky stanovené zákonem pro to, aby daný produkt soukromého pojištění mohly další podnikatelské subjekty vůbec nabízet, což se týká specificky zejména kontroly výše zmíněné oblasti rozsahu smluvní sítě a systému vykazování,“ uvádí stanovisko.