V době bruselského tlaku na ukončení těžby a spalování fosilních zdrojů v Evropě, dochází k vysídlení a zániku německé vesnice, jež vznikla už ve 13. století a přežila všechny turbulentní doby německé historie. Nyní ale musejí její poslední obyvatelé – jsou jich dvě stovky – do konce roku své domovy opustit a udělat místo rozšiřování hnědouhelného dolu.
Přitom se jedná o byznys, který má před sebou v rámci EU už jen pár let a stane se rovněž historií. Odpor obyvatel proti rozšiřování dolu už dávno pominul, připomínají jej pouze staré letáky s nápisy „Zachraňte naši krásnou Mühlrose.“
Jeden z posledních obyvatel města, čtyřiašedesátiletý Detlef Hottas, projíždí opuštěnými ulicemi na elektrickém invalidním vozíku. Se ženou žije na malé farmě s ovcemi a slepicemi. „Nechtěl jsem se přesídlit, protože jsem se tu narodil. Je to můj domov,“ svěřil se agentuře Bloomberg.
Povrchový důl ve vyhlášené hnědouhelné oblasti bývalé východoněmecké republiky rozšiřuje elektrárenská firma Lausitz Energie Bergbau AG (LEAG), kterou vlastní holding českého byznysmena Daniela Křetínského. Nově LEAG spadá pod firmu EP Energy Transition, jež je dceřinou společností Křetínského skupiny EP Corporate Group (EPCG).
I když současná německá vláda, ve které jsou také Zelení, chce ukončit těžbu uhlí v zemi už v roce 2030, rozšiřování těžby hnědého uhlí schválila ještě předchozí vláda. Navíc Německo kvůli odpojení posledních jaderných elektráren ze sítě loni v dubnu musí hlavně v zimních měsících, když produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů klesá, spoléhat na spalování uhlí a zemního plynu.
I proto se obyvatelé z původní vesnice Mühlrose museli přestěhovat do nových domů, které LEAG postavila dále od budoucí těžby lignitu. Demolice původní vesnice je už v plném proudu a už byly zbourány asi dvě třetiny zástavby. „Pro mě je to neuvěřitelné. Každý mluví o energetické transformaci, ale zde se rozhoduje čistě v zájmu byznysu,“ stěžuje si místní protestantská pastorka Jadwiga Mahlingová.
Představitel společnosti LEAG Martin Klausch, který má na starosti přesídlení obyvatel do nových domovů, zdůraznil, že energetická firma udělala vše, co mohla, aby přesun starousedlíkům co nejvíce usnadnila. Obec Neu-Mühlrose vznikla v sousední vesnici Schleife, která je vzdálená sedm kilometrů.
I když se vláda dohodla s dalším německým těžařem uhlí, skupinou RWE, na ukončení těžby do roku 2030, LEAG trvá na dodržení původního termínu v roce 2038. V březnu už požádala o povolení rozšíření těžby pod vesnicí Mühlrose.
Německý zelený ministr energetiky Robert Habeck už oznámil balíček pomoci pro východoněmeckou skupinu LEAG ve výši 1,2 miliardy eur (30 miliard korun). Finanční injekce má pokrýt náklady s útlumem těžby, rekultivací a vytvořením nových pracovních míst.
Doufá ale, že i kvůli vyšším cenám emisních povolenek uhelné elektrárny skončí dříve. Generální ředitel LEAG Thorsten Kramer je nicméně přesvědčen, že těžba hnědého uhlí bude rentabilní až do roku 2038. S novou těžbou hnědého uhlí by se mělo začít v roce 2029.