Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení americkým prezidentem předčasně pogratulovali dva světoví státníci: Donald Trump a Janez Janša. Slovinský premiér pod dojmem velkého náskoku, který Trump držel v prvních hodinách sčítání hlasů, získal pocit, že je rozhodnuto, a přes Twitter poslal do Bílého domu gratulaci: „Je zcela zřejmé, že Američané zvolili Donalda Trumpa a Mikea Pence na další čtyři roky. Čím větší budou průtahy a popírání faktů ze strany mainstreamových médií, tím větší bude prezidentův triumf.“
Když se však začaly přičítat korespondenční hlasy, Trumpův náskok se postupně zmenšoval. Brzy bylo jasné, že jej Biden v klíčových státech předstihne, což se během soboty skutečně stalo. Janša se však s novou realitou nesmířil a ještě více na sebe upozornil.
Předseda slovinské vlády začal na svém twitterovém účtu šířit konspirační teorie o podvodech s hlasy. Například na něm nasdílel video, v němž policie údajně vytahuje pytle s hlasy pro Trumpa z křoví. Svoji gratulaci, pod níž se třeba pohádal s předsedou mnichovské bezpečnostní konference a bývalým velvyslancem Německa v USA Wolfgangem Ischingerem, dosud nestáhl a Bidenovi nepogratuloval. Podle svých slov stále věří, že soudy nakonec přiřknou Trumpovi vítězství.
Přesto se zdá, že se Janša s realitou možná nakonec smíří. Po vyhrocených příspěvcích totiž lehce zmírnil tón: „Spojené státy jsou náš strategický partner. Všechny slovinské vlády, které jsem vedl, si s nimi vybudovaly blízký a přátelský vztah, nehledě na to, z které strany americký prezident byl. Na tom se v budoucnu nic nezmění.“
Janša je slovinským premiérem už potřetí, poprvé se jím stal už v roce 2004. Jeho druhé působení v čele vlády trvalo jen rok, po němž byl Janša v červnu 2013 odsouzen na dva roky vězení za korupci v případu nákupu obrněných transportérů. Tam ale strávil jen půl roku, než Ústavní soud nařídil jeho propuštění, dokud se případ s konečnou platností nedořeší. V roce 2015 jeho trest zrušil.
V roce 2018 se Janša vrátil do politiky a znovu vyhrál volby. Koaliční partnery nejprve nenašel, a zemi tak vedla menšinová vládní koalice, která ale letos v lednu skončila a Janšovi se posléze kabinet sestavit podařilo.
Janša patří mezi hlasité kritiky migrace a přijímání uprchlíků a prezentuje se jako konzervativec, i když v začátcích své politické kariéry vystupoval jako liberál.