Zřejmě největší realitní projekt v Praze, nová čtvrť Smíchov City, kde v příštích několika letech vznikne 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch, už nabírá konkrétní obrysy. První z dvanácti tisíc lidí, kteří zde budou bydlet a pracovat, by se měli začít zabydlovat už na přelomu letošního a příštího roku.
Luděk Sekyra, známý pražský developer, který má projekt za dvacet miliard korun pod palcem, teď slavnostně představil také další detaily svého životního projektu. Sekyra se v posledních letech prezentuje také jako filozof s odkazy na křesťanský liberalismus a jako společenský teoretik. I zde se tak odrážejí jeho myšlenkové postoje.
Například ulice mají nést jména slavných žen, které se ve 20. a 21. století zasloužily o boj proti totalitě. Hlavní kilometrový pěší bulvár bude třídou Madeleine Albrightové, významné americké političky českého původu, která se narodila na Smíchově. Vizí zakladatele společnosti Sekyra Group je věnovat názvy ulic památce významných žen, neboť v Praze je po ženách pojmenováno méně než pět procent ulic.
Pro myšlenku získal podporu i městské části Praha 5, Knihovny Václava Havla a řady významných osobností. Návrh již schválila Místopisná komise Rady HMP a doporučila ho Radě HMP. Podle Sekyry je projekt největší urbanizací v centrální Praze od doby výstavby Vinohrad. Na jeho podobě se podílí více než třicet tuzemských i zahraničních architektů.
„Od počátku jsme kladli primární důraz na veřejný prostor, neboť je tím nejcennějším, co můžeme městu a jeho obyvatelům nabídnout. Zároveň si přejeme, aby každá z našich čtvrtí, které v Praze budujeme, byla výrazem určité symboliky a identity. V projektu Smíchov City chceme připomenout významné ženy, které spojuje celoživotní úsilí o svobodu, demokracii a boj proti totalitě. Měl by to být apel na genderovou vyváženost a v jistém smyslu i náprava historické křivdy, když si uvědomíme, že v Praze se jmenuje méně než pět procent ulic po ženách. V celém kontextu půjde především o poctu hrdinným postojům a osudům 20. století,“ přiblížil celý záměr Luděk Sekyra, zakladatel Sekyra Group a Sekyra Foundation, který zároveň chce navrhnout, aby v jednom z nových parků vzniklo „nároží řečníků“ po vzoru londýnského Hyde Parku a stalo se místem veřejných projevů, diskusí a občanského dialogu.
Symbolicky v sousedství Ženských domovů naváže čtvrť ženských ulic. Centrální pěší bulvár se stane třídou Madeleine Albrightové a bude do něj ústit ulice její přítelkyně a sousedky z washingtonského Georgetownu, mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové.
Jistým středobodem lokality bude i škola – opět pojmenovaná po Albrightové. S centrální třídou souběžná páteřní ulice dostane jméno po jedné z nejstatečnějších českých žen novodobé historie, historičce a vězněné disidentce Růženě Vackové. Dále zde budou například ulice jedné z prvních českých feministek, disidentky Jiřiny Šiklové, nebo malířky Toyen či parky filozofky Hannah Arendtové a Alice a Anny Masarykových.
Ne všechny ulice na Smíchově ale ponesou ženská jména. Ulice, která povede ke škole, bude pojmenována například po literátovi Josefu Škvoreckém a bude na ni navazovat budoucí ulice lemující Smíchov City směrem ke smíchovskému nádraží, která by měla nést jméno spisovatele Františka Langera, a to na základě iniciativy Společnosti Františka a Jiřího Langerových a městské části Praha 5.