A máme tu další vlnu covidu. Po vlně číslo jedna, dva, tři atd. je tu vlna D, alespoň podle zdravotníků. V překladu vlna Debilů, způsobená těmi, kdo se nenechali očkovat a svým nezodpovědným chováním ohrožují i ty, kteří již očkovaní jsou. Nejčastějším argumentem odpíračů, proč si nenechají aplikovat některou ze schválených moderních mRNA vakcín, je, že nebylo dost času na jejich testování, a jde tedy o neověřenou látku, která tělu spíše škodí, než aby je ochránila.
Nechme stranou, jak moc zcestné jejich argumenty jsou, i to, že je používají nejen lidé bez vzdělání, ale i někteří s vysokoškolskými tituly. Výsledkem je, že se kvůli tomu nedaří dosáhnout „magické hranice“ minimálně sedmdesáti procent proočkované populace.
Vakcinaci trochu urychlí panika, kterou vyvolal dramatický nárůst počtu nakažených z posledních dní, ale ani s tím se k sedmdesáti procentům moc nepřiblížíme. Jistou naději však přináší přípravek s trochu krkolomným názvem NVX-CoV2373.
V reálu ale nejde o nic jiného než o dobře známou vakcínu na bázi proteinů, vakcínu, jejíž neškodnost (a prospěšnost) prověřila dlouhá desetiletí. Očkovat by se s ní mohlo již před koncem letošního roku. Hlavní argumenty odpíračů vektorových vakcín by tak měly definitivně padnout – už nebude žádný prostor na výmluvy.
Téma je to důležité, a tak mu v novém Hrotu dáváme dost prostoru. A pandemii se věnujeme i v rozhovoru s biochemikem Zdeňkem Hostomským, jenž je přesvědčen, že žádná opatření nás covidu nezbaví, na rozdíl od očkování a řízeného promořování.
Možná jste se při posledním lockdownu doma nudili a dlouhou izolaci si zpestřili na internetu nákupem nějakého pěkného obrázku od známého autora. Koupené dílko teď zabírá čestné místo na zdi v obýváku a každá příchozí návštěva si jej musí s patřičným výkladem prohlédnout. S velkou pravděpodobností se ale chlubíte padělkem. Podle odhadů odborníků je až devadesát procent děl nabízených v internetových aukcích falzem. Možnosti máte dvě, tvářit se, že jste předchozí řádky nečetli, nebo si nechat pravost obrazu prověřit odborníky. Více informací k tématu najdete v novém Hrotu.
V něm, jako ostatně vždy, naleznete i další výborné texty a nové informace. Třeba proč miliardáře Karla Komárka čekají tři měsíce pravdy, během kterých se ukáže, kdo bude dalších deset let provozovat britskou Národní loterii. Za přečtení stojí i řada dalších textů, namátkou třeba článek o tom, kam se poděly miliardy dolarů z tuňákových dluhopisů, nebo esej o nesmyslnosti strhávání soch. Příjemné čtení.