Chytré zemědělství: farmáře v Rakousku nahradily drony
Práce farmáře s sebou vždy nesla spoustu neznámých – jaké bude počasí, kolik se urodí, zda je všude dostatek vody nebo kdy je nejlepší doba pro sklizeň. Nalézt správnou odpověď často vyžadovalo inovativní přístup i velké štěstí. S rozvojem technologií se ale mnohé mění, a tak například v Rakousku již pole namísto farmářů kontrolují drony.
Projekt chytrých polí ve vinařství Nussböckgut vznikl ve spolupráci technologického gigantu Huawei a největšího rakouského provozovatele dronů, společnosti Dronetech, s hlavním cílem – prokazatelně zvýšit udržitelnost lokálního zemědělství. Základem je optimalizace pěstitelského procesu, kdy se namísto plošného zavlažování, hnojení a užívání pesticidů dostane správné podpory cíleně na konkrétních místech pole či vinice. Klíčem je přitom pečlivý monitoring, sběr dat a jejich důkladná analýza, s nimiž pomáhají drony a umělá inteligence.
Díky 5G modulu od Huaweie drony v reálném čase přenášejí veškerá data a zvládnou takto detailně zmapovat každý centimetr půdy. Multispektrální senzor ukazuje, kolik světla rostlina vstřebává, kde na světelném spektru a jaké světlo odráží. „To nám dává informaci o tom, jak zdravá rostlina je. Nezáleží na tom, jestli to je chřest, vinná réva, nebo strom,“ říká Nikolaus Tuschar, mluvčí rakouské pobočky Huaweie.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot