O dopadech krize, pandemii, nadcházejících volbách a české společnosti se sociologem a ředitelem neziskového ústavu STEM Martinem Buchtíkem
Poslední jednotící příběh – sametovou revoluci – má podle Buchtíka generace padesátníků. Jenže lidé, kterým je dnes okolo třiceti let, ho zažili maximálně jako děti a moc ho neuznávají: „Respektujeme, že si v srpnu musíte pustit,tančíky‘ a v listopadu máte v televizi,klíčky‘. O. k., my ale na televizi stejně moc nekoukáme, takže si to tam pusťte, ale hlavně nás s tím, prosím vás, moc nezatěžujte.“
Minulá krize přinesla vzestup čistokrevného populisty Andreje Babiše. Co s českou společností udělá nová krize, navíc „zkřížená“ s pandemií?
Nejsem prorok. Myslím ale, že hnutí ANO s největší pravděpodobností potvrdí svou sílu a sestaví zase vládu. Velmi pravděpodobně jen s jednou další stranou, ale těch scénářů je samozřejmě několik.
Hrozí nám vyloženě katastrofický scénář? Řekněme nezvladatelná vlna nacionalismu, odmítnutí demokracie nebo našeho západního směřování?
Kdyby taková pandemie přišla v roce 2012 nebo 2013, kdy u nás kulminovala ekonomická krize a zároveň u nás existovala obrovská skepse vůči politické reprezentaci, která vyvrcholila pádem vlády Petra Nečase – protože kdybyste ten příběh nabídl Hollywoodu, tak vám řeknou, že je to přitažené za vlasy, že je to nepravděpodobné, že by tomu nikdo nevěřil…
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot