Čepro postaví na skladech paliv solární elektrárny
Na pětici skladů Čepra vzniknou solární elektrárny o celkovém výkonu dva megawatty.
Státní přepravce ropných produktů Čepro je v souvislosti s obnovitelnými zdroji znám především jako ten, kdo zodpovídá za povinné přimíchávání biosložky do paliv. Aktuálně však firma plánuje naskočit i do solárního byznysu.
Podle ředitele Jana Duspěvy Čepro uspělo v žádosti o dotaci na osázení pěti z celkem 17 skladů paliv fotovoltaickými panely o celkovém instalovaném výkonu dva megawatty. Konkrétně půjde o sklady v Roudnici, Mstěticích, Třemošné, Cerekvici nad Bystřicí a ve Smyslově.
Investice za 58 milionů korun by podle Duspěvy měla být dokončena do dvou let. „Možností je postavení dobíjecí stanice na elektřinu ze zelených zdrojů čistě v ostrovním systému,“ nastínil Duspěva směr dalšího rozvoje zelené elektřiny v rámci Čepra.
V Česku se v současnosti instalují solární panely prakticky výhradně na střechách. Podle dat Solární asociace to za loňský rok bylo 25,4 megawattu, z čehož 12 megawattů připadá na malé elektrárny na střechách rodinných domů. Zbytek jde právě za velkými instalacemi na halách a dalších průmyslových objektech.
Letos bylo podle asociace připojeno už 38 megawattů, přičemž většina z toho připadá na podniky. V rámci výzvy Operačního programu Podnikání a inovace požádali podnikatelé v roce 2020 o podporu 436 projektů za 2,6 miliardy korun.
Je tedy zřejmé, že rozvoj střešních průmyslových fotovoltaik akceleruje. Na rozdíl od velkých solárních parků na zemědělské půdě je otevřeně podporuje i vláda. V praxi si však firmy dlouhodobě stěžují na četné administrativní překážky.
„Díky programu Nová zelená úsporám se hodně staví na rodinných domech. Horší je to s dotacemi z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, které jsou extrémně složité. Musíte přesně uvést technologii, kterou použijete, na všechno musí být energetický audit,“ prohlásil v nedávném rozhovoru pro týdeník Hrot šéf Solární asociace Jan Krčmář.