Čas jahod a tabulek

Kdo má rád balkánský folklor, toho tentokrát budeme poněkud překvapivě schopni v Hrotu uspokojit – a sice reportáží s úžasnými fotkami rumunských Romů, sbírajících v českém Polabí jahody. V doprovodném textu se dočtete, že při sklizni ovoce a zeleniny se zrovna oni uplatňují v celé Evropě. Dlouhá léta saturovali poptávku farmářů v západoevropských zemích sezonní dělníci z Polska a na sklizeň ovoce nebo vinné révy běžně jezdili brigádníci i od nás. Postupné bohatnutí „doma“ znamenalo opadnutí zájmu o tyto sezonní džoby s ubytováním v karavanech, jež byly zánovní před čtyřiceti lety. Nepostradatelní Ukrajinci už také dávají přednost lépe platícímu stavebnictví nebo čemukoli, kde vám déšť neskrápí ohnutá záda. A teď ten koronavirus, který ukázal, jak hluboká závislost Evropy na sezonních dělnících je.

Česko by se díky lepšímu zvládnutí pandemie mohlo paradoxně stát čistým přispěvatelem do dodatkového rozpočtu EU, který má pomáhat krizí obzvlášť postiženým zemím. To je v pořádku, kdyby ovšem aparát Evropské komise nesestavil „alokační klíč“ způsobem, který vyzvedl ze židle europoslance, bývalého disidenta, Havlova poradce a dvojnásobného ministra Alexandra Vondru. Přečtěte si náš velký rozhovor se „starým zbrojnošem“.

Nájemní bydlení začíná zajímat investory, kteří větří příležitost ke konsolidaci, a „build to rent“ (postav a pronajmi) projekty se začínají objevovat i v Česku. Zahraniční megahráči ovšem nemají zájem skupovat po troškách, což ovšem vytváří příležitost pro někoho, kdo si dá tu práci s vytvořením portfolia. Neradno ovšem zapomínat na to, jak to dopadlo v Německu. Nejdřív se komunální nájemní byty po tisících až desetitisících prodaly v „balíčcích“ Goldman Sachsům tohoto světa, aby po letech stoupajících nájmů vzniklo hnutí na jejich regulaci. Nepřepínat struny, to je moudrá zásada.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit