Budoucností fotovoltaiky je tenká, ohebná a průhledná fólie
Společnost Columbus Energy vyvíjí speciální perovskitové články, které mohou solární elektrárnu výrazně zlevnit a zefektivnit
Společnost Columbus Energy přišla na český trh na podzim loňského roku, kdy poptávka po fotovoltaice výrazně převyšovala kapacity stávajících dodavatelů. Přesto svým zákazníkům zajistila instalaci do třiceti dnů. Na český trh přináší řadu technologických vychytávek, díky kterým je fotovoltaika ještě bezpečnější a úspornější. Na další plány jsme se zeptali Petra Vaverky, člena dozorčí rady Columbus Energy.
Hlavní motivací pro pořízení fotovoltaické elektrárny je určitě finanční úspora. Jak může majitel fotovoltaiky maximalizovat úsporu energií?
Není překvapením, že nejvíce energie se vyrobí přes den, kdy elektřinu využívají hlavně zařízení se stálým odběrem. Domácnosti ale mají největší spotřebu ve večerních hodinách. Přestože je přebytky možné prodávat do sítě, mnohem úspornější je akumulovat elektřinu vyrobenou přes den do baterie. Naši klienti mohou ještě více ušetřit používáním aplikace PowerHouse, díky které mají neustálý přehled o výrobě, spotřebě a příkonu.
S rostoucím počtem instalací se čas od času objevují incidenty. Jak je to s nebezpečím vzniku požáru? Na co si dát pozor?
Fotovoltaika je velice bezpečná, pokud je kvalitně nainstalovaná a má správně zapojené a zaizolované elektrické části. Nebezpečí vznícení přichází hlavně při špatném zapojení konektorů DC části a krimpování kabelů s konektory nebo při nedostatečném utažení svorkovnic a šroubových spojů. Dalším nebezpečím je přetížení svorek či špatné oddělení požárních úseků.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot