Změna kurzu: Izrael dodá systémy na ochranu Ukrajinců před ruskými raketami
Židovský stát mění svou dosavadní zdrženlivou politiku ohledně dodávek zbraní pro napadenou Ukrajinu. Chce Kyjevu poskytnout systémy včasného varování na obranu proti ruským raketám.
Jedná se o zásadní obrat v izraelské zahraniční politice. Židovský stát dosud, alespoň oficiálně, Ukrajině nedodával zbraně, aby se mohla bránit ruským útokům. Jednalo se hlavně o humanitární pomoc, protože Izrael potřeboval udržovat přátelské vztahy s Ruskem zejména kvůli útokům proti Hizballáhu na území v Sýrii.
Nyní ale zástupce Izraele při OSN Gilad Erdan prohlásil, že blízkovýchodní země pracuje na tom, aby Ukrajina získala zbraňové systémy včasného varování proti ruským raketám. Ty mají pomoci chránit životy civilistů „před nevybíravými ruskými raketovými a dronovými útoky“.
Jeho prohlášení přichází v době, kdy Kreml hostil v Moskvě palestinskou delegaci. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí nicméně pro Business Insider prozradil, že se nemá jednat o nejmodernější prvky protiraketového štítu, takzvané Železné kupole (Iron Dome).
Půjde zřejmě o radarový systém Tzeva Adom, který automaticky hlásí nebezpečí raketového útoku. Izrael jej původně používal pouze v blízkosti Pásmy Gazy, nyní už pokrývá území celého Izraele. Hlavním cílem systému je dostat obyvatele ohrožených oblastí včas do krytů a objektů civilní ochrany. Židovský stát je světovou špičkou v systémech včasného varování proti nepřátelským raketám.
Uvedení radarového systému do provozu na území Ukrajiny bude ale znamenat, že Izrael musí do východoevropské země vyslat i vojáky specialisty, který systém zapojí a vyškolí potřebný personál.
Izrael dosud na Ukrajinu dodal přes sto tisíc tun humanitární pomoci včetně vojenské polní nemocnice. Léčí také pacienty z Ukrajiny ve svých nemocnicích a rehabilitačních centrech. Židovský stát se až dosud držel politiky, že se nepřipojí k dodávkám zbraní jako ostatní západní spojenci Ukrajiny a také neuvalil ekonomické sankce na Rusko, aby Kreml „neprovokoval“.
Moskva se ale s postupujícími měsíci války stále více sbližuje s blízkovýchodními autokratickými režimy, které zaujímají jednoznačně protiizraelský postoj. Například islámská republika Írán (podporuje v Libanonu Hizballáh) dodává ruské armádě drony Šáhid, které ve velkém počtu Rusové používají k bombardování Ukrajiny. Rusko rovněž drží u moci v Sýrii Bašára al-Asada.
Erdan nyní označil Ukrajinu za spojence a „přítele v nouzi“ s tím, že obě země „bojují o přežití“. Amir Weitmann z izraelské vládnoucí strany Likud už na podzim varoval Kreml, že za podporu palestinské teroristické organizace Hamás tvrdě zaplatí. Minulý týden byli do Moskvy pozváni zástupci nejen Hamásu ale také Palestinského islámského džihádu. Podle ruského ministerstva zahraničí jednali o politickém sjednocení Palestiny.
Obě teroristické organizace si přitom kladou za cíl zničit stát Izrael. Weitmann tvrdí, že Rusko je silně zapojeno do útoků Hamásu proti Izraeli. „Izrael od nynějška zaujme agresivnější postoj proti Rusku,“ uvedl a dodal, že až se konflikt s Palestinou uklidní, židovský stát najde cesty, jak dostat další zbraně na Ukrajinu.