Hrot24.cz
Zárodek společné evropské armády? Nizozemsko sloučilo pozemní bojové jednotky s Německem

Shutterstock.com

Zárodek společné evropské armády? Nizozemsko sloučilo pozemní bojové jednotky s Německem

Je to začátek Evropské obranné unie, skutečné společné vojenské síly, zní z Bruselu.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Nizozemsko začlení zbytek svých bojových brigád do německé armády. Oba spojenci z NATO spojují své vojenské síly ve chvíli, kdy Evropa registruje zvýšené bezpečnostní hrozby. „Ruská invaze na Ukrajinu nás rázem přenesla do nové éry kolektivní evropské obrany,“ řekla minulý týden nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová na společném nizozemsko-německém vojenském obřadu v německém Veitshöchheimu.

Nizozemské pozemní síly mají tři bojové brigády, dvě z nichž jsou již integrovány do německé armády. Ceremoniál představuje sloučení poslední nizozemské 13. lehké brigády, sestávající ze tří tisíc vojáků, do 10. tankové divize německé armády. Sloučení následuje těsně po společném zasedání vlád Německa a Nizozemska, symbolicky konaném v Rotterdamu, jejž Němci za druhé světové války tvrdě bombardovali.

Konec, nebo začátek diskuse?

Výsledkem bude útvar o síle přibližně padesáti tisíc vojáků, přičemž zhruba osm tisíc z nich bude pocházet z Nizozemska. Integrační plány přitom nezahrnují Korps Commandotroepen, jednotku speciálních sil nizozemské armády.

Integrace ozbrojených sil obou zemí neovlivní suverenitu nizozemské armády, uvedla ministryně Ollongrenová v únorovém dopise parlamentu. Obě vlády budou moci nezávisle rozhodovat o nasazení svých ozbrojených sil, uvedla.

Podle velitele Královské nizozemské armády Martina Wijnena, jehož citovala agentura Bloomberg, však mohou kulturní rozdíly mezi německou a nizozemskou armádou představovat určité problémy. „Pokud německý velitel přijme rozhodnutí, je to konec diskuse,“ řekl Wijnen minulý týden v nizozemském parlamentu. „Když velitel přijme rozhodnutí v Nizozemsku, je to začátek diskuse,“ řekl. „Ale musíme se navzájem respektovat.“

Ollongrenová také uznala některé rozdíly, ale „nakonec existuje více podobností“, řekla.

Němci měli bojkotovat pomoc Ukrajině

Je to poprvé, kdy dva státy EU (nebo NATO) spojují své armády. Historický význam takové události vyzdvihla jak nizozemská vláda, tak zastánci společné evropské obrany. Státy EU již provádějí společné operace v zahraničí a přispívají k vytvoření bojových skupin na pomoc při nasazení rychlé reakce. Po ruské invazi na Ukrajinu však sílí požadavky na společnou obrannou politiku EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již dříve uvedla, že nizozemsko-německá vojenská spolupráce cestu k takovému cíli představuje. Začátkem března však projekt ohrozily spory o dodávky tanků Ukrajině. Německé ministerstvo obrany se údajně pokoušelo zastavit dodávky německých tanků, které mají Nizozemci v pronájmu.