Z Kladna do Koreje. Češi studují jaderné reaktory v Asii
Korejská univerzita pro jaderné inženýry bude mít brzy prvního českého absolventa. Vzhledem k zájmu Korejců o výstavbu nového bloku v Dukovanech bude i českých studentů v asijské zemi přibývat.
Při pohledu z kteréhokoli okna některé z budov univerzity KINGS v Ulsanu na východním pobřeží Jižní Koreje jsou vidět jaderné bloky. Škola je totiž ze všech stran obklopena jadernou elektrárnou Kori, respektive její novější sestrou Shin-Kori. Celkový výkon jaderného zdroje přesahuje šest tisíc megawattů, což se rovná zhruba třem Temelínům. Další dva nové bloky už přitom vznikají.
Studenti jsou elektrárnou trochu odříznuti od okolního světa, areál však disponuje vším potřebným k životu, od posilovny přes kantýnu až po 24 hodin otevřenou samoobslužnou večerku. A navíc je střežená jaderná lokalita uzavřena veřejnosti, a část nádherného pobřeží Východního moře tak mají jen pro sebe. To je obecně známo spíš jako moře Japonské, Korea však nemá se svým zámořským sousedem historicky moc dobré vztahy, a nazývat takto vodní plochu proto v zemi platí za neodpustitelné faux pas.
Mezi studenty KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School) je i Filip Randák z Kladna. Do Koreje přicestoval letos v únoru na šestiměsíční studijní pobyt. „V současné době studuju na fakultě jaderného inženýrství vyřazování jaderných zařízení z provozu. Sem jsem se dostal přes šéfa katedry jaderných reaktorů. Bavil jsem se s ním, že bych chtěl odcestovat na půl roku do zahraničí, a on mi řekl o této možnosti. Pak už probíhalo vše jednoduše, podal jsem si přihlášku a čekal, jestli budu, nebo nebudu přijat. Vůbec netuším, co rozhodlo, akorát jsem dostal vyjádření, že jsem přijat byl,“ říká Randák, který vidí své budoucí uplatnění ve Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
KINGS je soukromou univerzitou spadající pod jihokorejskou státní energetickou společnost KEPCO. Pod tu spadá i KHNP, což je zase jeden ze tří uchazečů v tendru o výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle děkana pro vnější vztahy Ju Youl Kima vznikla univerzita kvůli potřebě vzdělání personálu pro jadernou elektrárnu Baráka ve Spojených arabských emirátech. Šlo o první zahraniční zakázku KHNP, která je mezi budovateli jaderných reaktorů stále poměrně nováčkem. Firma věří, že druhou zahraniční referencí by mohly být právě Dukovany. Podle Kima je výuka zaměřená výhradně na jaderné elektrárny. „Nevzděláváme jaderné inženýry, vzděláváme inženýry jaderných elektráren,“ upřesňuje.
Randák je jedním z pěti Čechů, kteří na KINGS aktuálně studují. Dva z nich v rámci regulérního magisterského studia, tři jsou na půlroční stáži jako Filip. Jak vysvětluje děkan Kim, po třinácti letech existence má KINGS 447 absolventů, z nichž polovina je zahraničních a pochází z celkem 28 zemí. „Bohužel mezi nimi zatím žádný Čech není,“ říká Kim. Dodává ovšem obratem, že to by se mělo v dohledné době změnit. Jan Hruškovič, který o svém studiu v Koreji vede blog, by se měl brzy stát prvním regulérním českým absolventem jihokorejské jaderné univerzity.
Ačkoli škola vznikla kvůli výstavbě elektrárny Baráka, absolventů ze Spojených arabských emirátů je jen pět. Stejně jako těch z nejaderného Polska. Poláků i Čechů by však mohlo brzy výrazně přibýt, i když ne nutně v rámci dvouletého studia. Vedle výstavby nových Dukovan má KHNP ambice postavit i první jadernou elektrárnu v Polsku. Aktuálně proto univerzita chystá na září dvoutýdenní stáž zaměřenou právě na studenty z Česka a Polska.
Filip Randák, který střední školu vychodil v USA a byl už i na stáži v Rusku, si studentský život v Koreji pochvaluje. „Sice nebydlím v Česku na koleji, a tak nemůžu zcela porovnávat, když jsem ale viděl, jak vypadá třeba Strahov, tak tady jsou koleje určitě lepší. Každý máme pokoj sám pro sebe, stejně tak sociální zařízení,“ říká Randák. A stejně tak mají studenti z pokojů téměř pro sebe i výhled na pobřeží a lodě přepravující komponenty do jaderné elektrárny.