Workoholik z Varů. Jak Jiří Šmejc změní PPF?
S příchodem Jiřího Šmejce startuje nová éra PPF. Angažmá pracovitého matematika ukazuje, že rodina Renáty Kellnerové ze skupiny nechce mít jen pasivního správce miliard
šéfreportér
Dnes píše v Grandhotelu Pupp miliardářský příběh hanácký bankéř Pavel Hubáček. Ale historie hotelu na břehu řeky Teplé v Karlových Varech je spojena s ještě většími štikami českého byznysu. Právě zde se před třiceti lety začal rodit příběh Jiřího Šmejce, nového šéfa největší investiční skupiny v Česku.
Šmejc se na základě rozhodnutí vdovy po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi, Renáty Kellnerové, stane 15. června šéfem rozsáhlé skupiny PPF. Bez pravidelné výplaty, zato s možností získat její desetinový podíl, pokud během tří let splní požadované ekonomické cíle.
Po méně výrazném korporátním veteránovi Ladislavu Bartoníčkovi, který skupinu vedl zhruba rok po Kellnerově smrti, přichází přemýšlivý investor a také mnohem větší střelec, než jakým je někdejší ředitel České pojišťovny Bartoníček. V kombinaci se silným mandátem, který od rodiny bezesporu získal, je to minimálně signál vůči dravcům z řad ostatních miliardářů v regionu, kteří už věštili postupné oslabování PPF či rovnou její úplný rozpad. A že se mnohým už sbíhaly sliny.
Příchod Šmejce však ukazuje, že rodina chce v PPF mít nadále aktivního hybatele tuzemského byznysu se silným lídrem v čele. Z tohoto pohledu asi nemohla volit lépe. Důležitou roli v tomto uvažování Renáty Kellnerové sehrál Daniel Křetínský, partner její dcery Anny, sám o sobě agilní investor světové velikosti, vládce skupiny EPH a zároveň Šmejcův dobrý přítel a také obchodní spojenec. Jejich lidská i byznysová chemie bude pro směřování PPF bezesporu zásadní. Oba navíc usednou společně s Bartoníčkem v nově vytvořené radě poradců rodiny Renáty Kellnerové.
Software pro hotely
Pro pochopení začátků Jiřího Šmejce je dobré vrátit se na břeh říčky Teplé, kde parta kamarádů v létě roku 1993 začala na míru programovat informační systém pro Grandhotel Pupp. V rámci společnosti Pupp Consulting se sešli spolužáci z matfyzu Jiří Šmejc a Vladimír Komár, dnes například majitel značky Dermacol, a jejich kamarád Jan Gerner.
A jelikož Karlovy Vary v devadesátých letech nebyly jen Grandhotel Pupp, ale také řada zajímavých, tehdy ještě většinou státních či čerstvě privatizovaných firem a nejrůznějších podnikatelů, skupinka ajťáků se brzy dostala do centra dění tuzemské hospodářské transformace.
Šmejc a spol. se brzy spřátelili třeba s rodákem ze Slaného a absolventem ČVUT, jistým Ivanem Zachem. Také on se angažoval v Grandhotelu Pupp a kromě toho měl blízko třeba ke skupině byznysmenů, kteří se zapojili do nakonec nepříliš slavné privatizace českého skla a porcelánu. Právě majitelé obřího holdingu Porcela Plus Radovan Květ a Jan Souček podle všeho přivedli mladé podnikavce z Varů k mocnému vládci IPB Liboru Procházkovi.
Z jejich investiční společnosti Middle Europe Finance (MEF), zaměřené na swapové operace a konsolidace rozdrobeného vlastnictví akcií po kuponové privatizaci, se stal významný posunovač majetků na českém trhu, nejen v okolí IPB.
V roce 1999 se tak díky těmto vazbám spojili s Vladimírem Železným, vládcem veleúspěšné TV Nova, a financovali jeho divoký rozchod s americkou CME. První a zřejmě největší životní obchod Jiřího Šmejce byl blízko.
Spory zmítaná televize se totiž zalíbila rostoucí skupině PPF Petra Kellnera. Ten do té doby pracoval zejména na ovládnutí České pojišťovny. Šmejc a jeho společníci nejdříve skupině PPF vzdorovali. Ale jednoho dne nechal Kellner pro Šmejce poslat soukromé letadlo, aby spolu probrali situaci na Nově kdesi ve Španělsku. Pamětníci dnes vzpomínají, že po návratu už Kellner nebyl nepřítel, ale spojenec.
Krátce nato byli ze struktury vyplaceni Komár s Gernerem, Železný byl odstaven a Novu následně opět koupila CME. Údajně za osmnáct až dvacet miliard korun. I pro Kellnera šlo tehdy o zásadní úspěch a ze Šmejce se díky tomu stal pětiprocentní majitel PPF. Od té doby za Kellnerova života nikdo vyšší podíl ve skupině nezískal.
Motor ruské expanze
Následně byl Šmejc motorem expanze Home Creditu v Rusku a také do Číny, a významně tak přispěl k růstu skupiny PPF v globálním měřítku. Nicméně dnes mu tyto úspěchy poněkud zhořknou. Oba klíčové trhy se během dvou let staly pro PPF těžkým bolehlavem.
Korunním princem PPF byl až do roku 2012, kdy se rozhodl osamostatnit. Ve čtyřiceti letech hovořil o tom, že má poslední šanci vytvořit sám něco velkého. Podíl v PPF vyměnil za podíly v Home Creditu a Air Bank a začal se věnovat vlastním projektům pod hlavičkou Emma Capital. V jejím rámci se pustil třeba do investic v Řecku, přičemž sázka na záchranu tamního bankovního sektoru příliš nevyšla, zato vstup do sázkové společnosti OPAP náramně. Zde spojil síly s Karlem Komárkem, se kterým spolupracoval už při financování Novy, a společně vytvořili předního hráče v loteriích a sázkách v Evropě pod hlavičkou skupiny Sazka Group. Ani toto byznysové manželství ale nevydrželo. Po šesti letech, v roce 2019, se Šmejc nechal ze Sazky vyplatit a šel vlastní cestou.
Jeho nezávislost ale nyní končí. A to tak, že se opět vrací k rodině Petra Kellnera. Podle některých lidí z okolí PPF mu Kellner přece jen měl odchod za zlé. Od Kellnera se neodcházelo snadno, natož dobrovolně. Ale vazby, i ty rodinné, podle všeho přetrvaly a dá se na nich stavět.
„Ačkoli působí jako chladný matematik, má vysokou sociální inteligenci. Umí obrušovat hrany,“ říká jeden z jeho dávných spolupracovníků.
I tak se v PPF čeká pozdvižení. Po smrti Petra Kellnera v březnu loňského roku se přece jen hovořilo o určitém vztahovém vakuu uvnitř skupiny a v jejím okolí. Ladislav Bartoníček určitě se ctí ukočíroval období nestability. Vyztužil korporátní strukturu, zabezpečil chod všech firem, ale některé věci přece jen drhly.
Začalo se hovořit až o válce mezi „starým“ jádrem PPF, reprezentovaným Kellnerovými spolupracovníky z devadesátých let, a lidmi, kteří nebyli přímou součástí firemní struktury PPF. Vztahy skupiny ochladly například vůči dlouholetým spolupracovníkům typu Karla Pražáka či Richarda Benýška.
Manažeři PPF se přirozeně bránili vlivu Dana Křetínského či Karla Pražáka a tím se paradoxně tak trochu odcizovali rodině. Právě tuto disharmonii by měl Šmejc narovnat. Pro matadory, jako jsou Bartoníček či Ladislav Chvátal, nepředstavuje takového strašáka jako Křetínský. Je ideální spojkou nového a starého světa PPF. Systematický, pragmatický a nesmírně pracovitý.
„Já minimálně čekám to, že mnozí přestanou stíhat jeho pracovní tempo. Dodnes je to až nesnesitelný workoholik,“ říká jiný muž, který s ním v PPF řadu let spolupracoval.
Bude zajímavé sledovat, jaké lidi si do čela skupiny kolem sebe přivede.
Obrušovač hran
Mezi jeho nejbližší se řadí Pavel Horák, dlouholetý finanční šéf PPF a také TV Nova, který je dnes jedním z klíčových partnerů ve Šmejcově skupině Emma Capital.
Historicky mezi jeho věrné patřili také bratři Schafferové, přičemž oba už dlouho pracují ve službách PPF. Zatímco starší Martin je hlavní „tykadlo“ skupiny v Rusku, mladší Robert už mnoho let řídí společnost Bestsport, která provozuje O2 arenu a také sousední Stages Hotel.
Dříve byl jeho pravou rukou rovněž advokát Pavel Fráňa, který dnes spoluvlastní investiční skupinu DRFG. V dobách jednání o Novu to byl právě Fráňa, kdo ladil právní náležitosti vyrovnání, zatímco na druhé straně za Kellnera seděl Tomáš Brzobohatý, který nedávno struktury PPF nadobro opustil.
Určitý proud manažerů v PPF také tlačil na usmíření skupiny PPF s geniálním, ale poněkud složitým finančníkem Martinem Štefunkem. Ten se s Kellnerem rozešel ve zlém po veleúspěšném vstupu PPF do telekomunikací a rozdělení tuzemského lídra O2 na dvě části.
Právě operaci, na které PPF vydělala podle některých odhadů padesát až sedmdesát miliard, Štefunko řídil a následně se zřejmě cítil poněkud nedoceněn.
Jeho investiční kreativita a vizionářství by podle mnohých lidí nové PPF slušely. Ale lidsky se ho mnozí spíše bojí. Pro staré jádro PPF by bezesporu představoval ještě větší pohromu než Křetínský. Angažmá obrušovače hran Šmejce ale teoreticky může zvýšit šanci na návrat Štefunka do služeb PPF. Právě Šmejc svého času Štefunka Kellnerovi přivedl a dlouhou dobu byli dobří přátelé. Avšak podle většiny hlasů to vypadá, že příkopy mezi rodinou Petra Kellnera a svéhlavým Slovákem jsou stále příliš hluboké.
Šmejc na trhu nemá vyložené nepřátele. Snad jen s vládcem Primy Ivanem Zachem, dávným kamarádem z Puppu, si vzájemně nemohou odpustit nevybíravou bitvu o regionální stanice TV Prima. Jako chladný se dá popsat Šmejcův vztah k někdejšímu spolužákovi a společníkovi z MEF Vladimíru Komárovi. Ale jinak dokáže vyjít prakticky s každým.
Podle některých hlasů byl komunikační spojkou PPF směrem k Andreji Babišovi, vychází s Karlem Komárkem i Pavlem Tykačem.
„Vztahy jsou pro něj důležité, nechodí do válek jen tak pro nic za nic. Ale to neznamená, že nedokáže být tvrdý. Ale jeho hlavní výhodou je, že má mezinárodní přesah. Umí se pohybovat v Londýně, Pekingu i Moskvě,“ hodnotí další muž z okolí PPF. Právě tyto vlastnosti se mu teď budou hodit. Skupinu PPF totiž rozhodně nečeká lehké období a právě aktiva v Rusku a Číně je třeba co nejrychleji vyřešit.