Ostravská firma Witkowitz chce svůj modulární reaktor rozvíjet s Korejci
Strojírenská společnost Witkowitz jednala s korejským jaderným a strojírenským sektorem o spolupráci při vývoji modulárního reaktoru David, ale také o možných dodávkách při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.
Ostravská strojírenská společnost Witkowitz, a.s. navštívila Korejskou republiku, kde její vedení jednalo s korejskými firmami, například s výrobcem jaderných a vodních elektráren Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), energetickou společností KEPCO nebo strojírenským gigantem Doosan.
Předseda dozorčí rady společnosti Witkowitz Viktor Chrobok pro Hrot24 upřesnil, že se firma snaží získat jihokorejské partnery pro další rozvoj českého malého modulárního reaktoru David SMR, který je unikátní zejména tím, že se kromě výroby elektřiny dá využívat i v teplárenství jako zdroj tepla.
„Naše řešení je vhodné také pro nově žádané využití k napájení datových center například pro firmy Microsoft, Amazon, Google a další. Nabízí zejména diverzifikaci rizik výpadků elektřiny, protože můžeme nabídnout instalovaný výkon třikrát 50 MW,“ vysvětlil Chrobok.
I proto nově uzavřený majetkový vstup energetické společností ČEZ do britské firmy Rolls-Royce SMR nevnímá jako konkurenci, protože se v tomto případě jedná o modulární reaktor o výkonu 470 MW. Další plusem je, že v případě projektu David SMR jde výlučně o českou technologii, na kterou jsou navázány další české dodavatelské společnosti.
Korejské firmy by měly na projektu David SMR participovat zejména v oblasti vývoje jaderného paliva od KEPCO Nuclear Fuel (KNF). Budou rovněž probíhat společné projekty na využití existujícího paliva KNF pro David SMR.
Jednání se vedla také o užší spolupráci jihokorejského jaderného a strojírenského sektoru s dalšími aktivitami skupiny Witkowitz. Ve hře je i plánovaná dostavba dalších jaderných bloků pro jadernou elektrárnu Dukovany.
„Jsme schopni vyrábět komponenty pro sekundární okruh v jaderné elektrárně, tedy skoro všechny kovové tlakové části. Naším cílem je podílet se na designu této části jaderné elektrárny a získat testovací objednávky,“ zdůraznil Chrobok.
O reaktor David projevili zájem potenciální partneři z Indie a Ukrajiny. Mohl by vzniknout také v Moravskoslezském kraji, kde by jej jako zdroj tepla mohla využívat teplárenská společnost Veolia Energie ČR. Cílem skupiny Witkowitz je začít stavět první modulární reaktor okolo roku 2030.