Globální IT firma VMware, jejíž software je základem komplexní globální digitální infrastruktury, se zaměřuje na udržitelnou budoucnost napříč všemi svými aktivitami. Není to jen o obvyklých opatřeních, ale i o spolupráci s partnery nebo o vzdělávání dalších generací.
Na konci loňského roku společnost VMware představila svou Agendu 2030, která je o příspěvku firmy pro lepší budoucnost. Jaké cíle si klade?
Vzestup ESG mění svět. Pozornost lidí a faktory rozhodování se v tomto ohledu přesunuly od výrobků a služeb k hodnotám a sociální angažovanosti firem. Zahrnuje a ovlivňuje to celý podnik, jeho management, zaměstnance, dodavatele, IT nebo zákazníky. Ve VMwaru jsme si stanovili konkrétní měřitelné cíle v oblastech, které mají vztah k našim technologiím a obchodní činnosti, protože digitální transformaci považujeme za základ budování lepšího světa.
Co si pod konkrétními oblastmi představit?
Stručně řečeno jde o udržitelnost, rovnoprávnost a důvěru. Například bezpečnost rozhodně patří do poslední zmíněné oblasti – VMware kupříkladu usiluje o budoucnost, kde budou všichni účinně chráněni před kybernetickými útoky. Posilujeme a chráníme důvěru mezi svými lidmi, zákazníky a partnery tak, že se zaměřujeme na vestavěnou bezpečnost, ochranu soukromí a transparentní obchodní praxi. Umožňujeme našim zákazníkům chránit své aplikace a data pomocí nejmodernějších bezpečnostních technologií. Zabezpečení pokládáme za neodmyslitelné od koncového bodu až po cloud. Podporujeme naše zákazníky v proaktivní ochraně jejich digitální infrastruktury namísto její reaktivní obrany.
Jak se otázky udržitelnosti či zodpovědnosti promítají ve vaší činnosti?
Kromě „tradičních“ opatření je to samozřejmě o technologiích jako takových. Sami tak vytváříme pracoviště budoucnosti. Umožňujeme například našim zaměstnancům vykonávat práci bezpečně z libovolného místa, a podporujeme tak flexibilitu. Pandemie koronaviru ukázala výhody tohoto nastavení, ostatně to poznala i řada našich zákazníků. Například Krajský úřad Jihomoravského kraje převedl díky našemu řešení prakticky během jednoho dne 400 zaměstnanců na práci z domova. Mohou odkudkoli a přitom bezpečně přistupovat ke všem důležitým systémům, aplikacím a datům, a kraj tak mohl i v době lockdownu úspěšně pokračovat v poskytování kritických veřejných služeb bez jakéhokoli přerušení provozu.
Zaměřujete se i na vzdělávání?
Ano, spoluprací s akademickými institucemi a partnery z neziskového sektoru odstraňujeme rozdíly v digitálních dovednostech a zpřístupňujeme digitální transformaci všem. Školám například zdarma poskytujeme licence našich programů pro výuku, aby se studenti mohli dobře odborně připravit. Školy mají k dispozici i speciální programy a materiály, které mohou libovolně používat. Jen v České republice a na Slovensku využívá tyto možnosti devět univerzit a dvě odborné střední školy.
Mohou být i cloudy uhlíkově neutrální?
To je právě jeden z našich cílů, který se přímo promítá v naší obchodní činnosti. Pro naše partnery – poskytovatele cloudů – jsme spustili iniciativu, která má urychlit přechod na cloudy s nulovou uhlíkovou stopou, a pomoci tak dalších firmám a institucím splnit cíle udržitelnosti. Partneři, kteří se chtějí do iniciativy zapojit, musejí provozovat datová centra založená na softwarově definovaných technologiích VMwaru a usilovat o to, aby do roku 2030 byla tato datová centra napájena energií z obnovitelných zdrojů.
Vlastimil Horák
Řídí společnost VMware v České republice a na Slovensku.
Pomáhá posilovat a rozvíjet VMware jako strategického poradce pro své zákazníky i partnery.