Nepravomocně odsouzený exposlanec SPD Miloslav Rozner je jen jedním z extremistických politiků, kteří vyšli z Okamurovy party
Je prakticky nepředstavitelné, že by některý významný i méně významný politik zpochybňoval židovské ghetto v Terezíně ve stylu, že to byl vlastně jen pracovní tábor – vždyť tam vězni museli pracovat.
V případě romského koncentračního tábora v Letech u Písku se to ovšem stalo opakovaně. Nedůstojně se o místě, kde zemřely stovky vězňů a další stovky putovaly do plynových komor, vyjadřovali například oba poslední prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. A Andrej Babiš (ANO) si už servítky nebral vůbec. Ještě jako ministr financí začátkem září 2016 podle serveru Aktuálně.cz prohlásil: „To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup, a byl tam.“ Nutno dodat, že Babiš následně uvedl, že to tak nemyslel a že se za to omluví, pokud se jeho slova někoho dotkla.
Podmínka pro exposlance
Tím, kdo jako první konečně dostal pořádně přes prsty za výroky zpochybňující romský holokaust, byl ale až někdejší poslanec Miloslav Rozner, který v roce 2017 označil tábor za „neexistující pseudokoncentrák“. Soud mu minulý týden, tedy po pěti letech, uložil za zpochybňování genocidy půlroční podmínku s odkladem na jeden rok. Trest je zatím nepravomocný. Není překvapující, že Rozner byl poslancem za Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie, které se opakovaně objevilo ve zprávách ministerstva vnitra o extremismu. V té zatím poslední se píše, že nejvýznamnějším uskupením s dominujícími „xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky“ zůstala právě SPD.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot