Věřitele skupiny Arca zastřeší J&T i Raškův Natland
Čas skupiny Arca Investments na odvrácení jedné z největších insolvencí v historii Česka se krátí. Slovenské moratorium končí koncem září, avšak v Praze se už nyní šikují netrpěliví věřitelé a jejich advokáti.
šéfreportér
Celý život pracoval v chemickém průmyslu, po roce 1990 hlavně v zahraničí, kde byl u montáží zejména petrochemických celků. Pan Jan z Brna bezmála třicet let slušně vydělával a spořil. Do toho získal nemalé peníze z prodeje nemovitosti, kterou společně se sourozenci zdědil.
Letos je mu 65 let a teprve loni v říjnu si řekl, že miliony korun, které se mu za celý život sešly na účtu, zkusí investovat. Zkušený expert na chemický průmysl zvolil bohužel dost toxickou investici.
„Společnost Arca mi doporučil syn, jehož kamarád pro ně v minulosti pracoval. A tak jsem investoval do směnky částku tři miliony korun, splatnost jeden rok, výnos 6,5 procenta,“ popisuje muž, který si s ohledem na své okolí nepřeje zveřejnit své celé jméno. Sám říká, že investovaná částka představuje asi třetinu jeho majetku.
Není zdaleka sám, kdo dnes sleduje dění kolem jedné z největších investičních skupin na trhu s obavami. Podle informací týdeníku Hrot dnes cenné papíry – směnky a dluhopisy – za firmami ze skupiny Arca drží přes 1800 osob, 80 procent z nich pochází z Česka. Výše jednotlivých investic se pohybují od několika milionů korun až po vyšší miliony eur. Koncem července její současný šéf a většinový vlastník Rastislav Velič všem investorům zaslal dopis, v němž oznámil, že skupina využila na Slovensku zákonnou ochranu před věřiteli kvůli situaci způsobené koronavirem. To Arce dalo čas na řešení situace do konce září.
V pražských kuloárech už se ale intenzivně hovoří o tom, že už v září mohou v Česku přijít první insolvenční návrhy na firmy ze skupiny. Redakce Hrotu ví o několika právních kancelářích, které právě takový postup v zájmu zastupovaných investorů zvažují.
Rekordní insolvence
Čísla, která se v souvislosti se skupinou Arca Investments vynořují, napovídají, že odvrátit insolvenční proces bude extrémně obtížné. Celkový dluh skupiny má podle neoficiálních informací překročit miliardu eur, tedy 27 miliard korun. Z toho přes 600 milionů eur je v krátkých směnečných emisích, jejichž splatnost už buď uplynula, nebo se blíží.
Pokud skupina skutečně skončí v insolvenci, půjde o největší pád investiční skupiny v novodobé historii země.
Portfoliové firmy navíc nyní čelí složité ekonomické situaci. Řada projektů je v rozvojové fázi, kdy vyšší budoucí hodnotu zajistí jen urychlené a ne zrovna malé investice. Zatímco financující banky, mezi něž patří třeba J&T s pohledávkou 70 milionů eur a UniCredit či Privatbanka ze skupiny Penta, mají dobré zajištění, stovky drobných investorů nemají ručení prakticky žádné a moc možností, jak své peníze dostat zpět, jim nezbývá.
Slovenský finančník Velič před časem pro týdeník Hrot sice uvedl, že řešení obtížné situace má na dosah, tentokrát ale dotazy redakce nechal bez odpovědi. Podle lidí z trhu nicméně operuje s předpokladem, že s restrukturalizací firmy pomůže kapitál od nejmenovaného švýcarského investičního fondu. O koho by přesně mohlo jít, není jasné.
Mezitím se naplno rozhořela válka mezi Veličem a zakladatelem skupiny Arca, dalším Slovákem Pavolem Krúpou. Někdejší společníci se teď navzájem obviňují, kdo za neutěšenou situaci může.
Krúpa formálně ze skupiny Arca Investments odešel před více než dvěma lety, své akcie prodal právě Veličovi a dalším společníkům. Sám se začal věnovat spekulacím na americké burze ve vlastní firmě Krupa Global Investments. I přes svůj odchod ze struktury Arca Investments je s jejím osudem úzce spojen, stále se angažuje ve fondu Arca Capital CEE, má podíly v některých projektech a v řadě dalších ohledů má stále k Arce blízko.
Falešné směnky
Dnes se Krúpa každopádně staví spíše do pozice poškozeného věřitele; jeho firmám ve Veličově Arce údajně vázne zhruba půl miliardy korun.
Hovoří se dokonce o trestních oznámeních, které Krúpa podal na neznámého pachatele kvůli jeho údajně falešným podpisům na směnkách. To může být zásadní moment, který do procesu přivede policii. Sám Krúpa to komentovat nechce. „Stále tvrdím, že negativní publicita ničemu nepomůže. Musí se urychleně najít řešení, které zajistí maximální návratnost investorům. Skupinu musí převzít nový management, který bude mít podporu věřitelů. Nemyslím, že ten stávající může být zároveň tím zachráncem,“ naznačuje investiční bouřlivák, který si nejen v Česku nadělal řadu nepřátel, například svým někdejším tažením proti Zdeňku Bakalovi či miliardáři Jiřímu Písaříkovi.
Začíná se také vyjasňovat pozice skupiny J&T, která má k Arce lidsky i byznysově blízko. Zejména Krúpu pojí s Patrikem Tkáčem či Dušanem Palcrem dlouholeté přátelství. J&T je jedním z hlavní věřitelů, a navíc řada investorů skupiny Arca je klientem J&T Banky. Sama J&T rovněž vydává dluhopisy a směnky. Apokalypsa v podobě krachu takto velkého hráče v oboru by obecně mohla vyvolat nedůvěru investorů v tento druh cenných papírů, což by dopadlo i na byznys J&T, větší a bohatší česko-slovenské finanční skupiny.
Přesto se nezdá, že by na sebe skupina Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče chtěla vzít roli zachránce za každou cenu.
Aliance J&T a Natlandu
Problém je, že J&T nemá příliš velkou důvěru v současného šéfa skupiny Arca Veliče. Nutno říci, že to platí i opačně. Obě strany údajně nenašly společnou řeč hned na začátku, především – jak už to tak bývá – v ocenění majetku skupiny Arca. Představy Veliče na jedné straně a týmu kolem Štěpána Ašera a Igora Kováče z J&T na straně druhé se velmi výrazně lišily.
K nejhodnotnějšímu majetku skupiny Rastislava Veliče dnes patří řada nemovitostí, například turistický resort Gothal, ale také energetická společnost se zdroji na biomasu TeHo, dodavatel energií ACS teplo či skupina personálních agentur Manuvia. Celkově do skupiny patří desítky až stovky firem.
Zatímco Velič a jeho lidé si portfolio skupiny Arca cení řádově na 700 milionů eur, finančníkům z J&T to vychází na méně než polovinu. Tímto názorovým nesouladem je vstup J&T přímo do skupiny Arca Investments fakticky vyloučen. A tak se spíše hovoří o tom, že J&T bude zastávat roli jakéhosi agenta, který se pokusí koncentrovat co největší množství věřitelů a ty v celém procesu zastupovat. Ve stejné pozici se zřejmě objeví také Natland Tomáše Rašky, pro kterého jsou podobné případy přirozenou potravou a s Arcou ho pojí historicky zvláštní rivalita.
Ostatně, jaké to je, když defaultuje miliardová emise dluhopisů, si Raška nedávno vyzkoušel v internetovém obchodu s módou Zoot, který nakonec v rámci insolvence převzal a snaží se ho postavit na nohy. Arca je ale trochu větší sousto a podle informací Hrotu to bude právě tandem J&T a Natland ještě ve spolupráci s některými advokátními kancelářemi, které budou v celém případu disponovat největší silou. Ale zřejmě to nebude po dohodě s dlužníkem, nýbrž s jeho věřiteli. Sám Raška se k tomu odmítl vyjádřit.
Co z této kombinace vyplyne pro samotné investory, mezi kterými jsou drobní podnikatelé, ale údajně i velké ryby českého a slovenského byznysu, se teprve uvidí. Neformálně se všichni ohánějí vzletnými slovy o zmírnění dopadu na tuzemský investiční trh.
„Může to být cenná, ale velmi bolestivá lekce, která lidem připomene, že investování přináší riziko. Nízké úroky, které nám ordinují centrální banky, mnoha investorům zatemnily mozek a koukají jen na číslo výnosu. A úplně zapomněli na riziko. Trh to určitě pocítí, pokud se naplní černé scénáře,“ říká k tomu třeba uznávaný investiční poradce Vladimír Fichtner.
Velič na tahu
Rastislav Velič nemá mnoho možností, jak situaci zvrátit. Buď by musel věřitele přesvědčit o své vizi a dostat je na svou stranu, nebo by musel přijít s dostatečně bohatým a odvážným partnerem, který by se za něj postavil a dodal potřebné miliardy. Na vytažení pověstného králíka z klobouku má ještě pár týdnů.
Velič hraje také o to, kde by se případný insolvenční proces odehrával. Mateřská skupina Arca Investments je sice slovenskou společností, využívá tamní moratorium, ale pravidla pro dlužnickou reorganizaci jsou přívětivější v Česku. A tak se šéfové skupiny mohou snažit proces dostat do Česka. Princip centra ekonomického zájmu, který Arca má spíše v Česku, by jí to mohl umožnit.
Na Slovensku také není mnoho správců, kteří by takovou kauzu mohli řešit. Všichni se shodují, že pro transparentnější a rychlejší průběh by bylo vhodnější Česko.
Jízdní řád pro největší insolvenční kauzu za mnoho let už se údajně vymýšlí na Pankráci v kancelářích PwC. Ovšem zda se ho pak budou šéfové skupiny Arca držet, není zdaleka jisté. Všichni hrají o příliš mnoho.
Co také patří Arce
REALITY
• Turistický resort Gothal
• Hotel Savoy Františkovy Lázně
• Palác Bellevue, Smetanovo nábřeží v Praze
DEVELOPMENT
• Pozemky v Jesenici u Prahy
• Bytové domy Pod Vinicou v Bratislavě ENERGETIKA
• TeHo Topoľčany a Bardejov, zdroje na biomasu
• ACS teplo, dodavatel energií PRŮMYSL A SLUŽBY
• AAH Plastics, plastové výlisky pro automotive
• Prefa-Stav, stavební materiály
• Manuvia, služby pro firmy v oblasti lidských zdrojů RETAIL
• Delia, koncept obchodů, kaváren a e-shopu
• Auto Lamač (prodej vozů Škoda, Renault a Dacia)
FINTECH
• CES ePlatby
• Axa-Soft
• Porovnej24.cz
FINANCE A INVESTICE
• M&M reality
• Redside, investiční společnost (desetinový podíl)
• Wiener Privatbank (desetinový podíl v rakouské bance)
Pozn.: Jde o výběr největších z asi 60 projektů skupiny. 1800 osob drží dluhopisy a směnky za firmami ze skupiny Arca, 80 procent z nich pochází z Česka.