Uprchlíci na trhu práce. Hrozí jim zneužívání, tvrdí expertka
Česká vláda zareagovala velmi pružně a odstranila bariéry v zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny. Hrozí ale, že firmy budou migranty zneužívat, varuje prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová.
redaktor
Zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny je velkou výzvou pro trh práce. V prvé řadě je ale nutné pomoci migrantům s tím, aby se dostali do psychické i fyzické pohody, říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální a pracovní nadnárodní agentury ManpowerGroup a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb.
Následně již nic nebrání tomu, aby uprchlíci začali pracovat a dosáhli na potřebný příjem. „Vláda naštěstí zareagovala velmi rychle a v takzvaném lexu Ukrajina zrušila všechny administrativní bariéry pro zaměstnávání Ukrajinců. Teď je vše na straně firem. U nich je potřeba udělat různá organizační opatření, aby vytvořily vhodné podmínky pro ukrajinské uprchlíky, a to především v provozech, kde doposud dominují muži,“ říká Rezlerová.
České firmy prý nejsou zvyklé přizpůsobovat pracovní podmínky lidem s individuálními požadavky, což dlouhodobě v kariéře handicapuje především ženy s dětmi. Právě tato skupina ale mezi uprchlíky dominuje.
„Na trhu práce je zoufale málo nabídek na částečný úvazek nebo s flexibilní pracovní dobou. Příchod ukrajinských žen snad bude dalším podnětem, jak tento problém řešit, a snad se v tomto posuneme, protože vůle pomáhat je nyní obrovská,“ věří expertka. Dalším velkým nedostatkem je prý to, že naprostá většina inzerce pracovních pozic na pracovních portálech a na stránkách vládních organizací je v češtině, což uprchlíkům znesnadňuje samostatné hledání práce. Pokud tedy je pozice vhodná i pro lidi z Ukrajiny, firmy by měly využít profesionálních překladatelů a pozice inzerovat rovněž v ukrajinském jazyce.
Vladimír Barák
Ze strany soukromého sektoru je patrná snaha o projevy solidarity. Firmy jsou podle velkého průzkumu ManpowerGroup optimistické a v dalším období plánují velké nábory zaměstnanců. Zvyšování počtu zaměstnanců předpovídají pro druhé čtvrtletí 2022 velké, střední a malé podniky. Snižování počtu zaměstnanců předpokládají pouze mikropodniky s počtem zaměstnanců pod deset. Největší nábory chystají společnosti působící v oblasti bankovnictví a financí, následuje je sektor ubytování a stravování. Nabírat chce rovněž zpracovatelský průmysl a stavebnictví.
Uprchlíci by v Česku mohli najít uplatnění podle své kvalifikace. Podle Rezlerové je však nutná důkladná kontrola pracovních podmínek, panovat by měl zvýšený dohled státu nad zaměstnáváním uprchlíků. „Zneužívání uprchlíků a jejich zaměstnávání za nelegálních podmínek jsou velmi závažným rizikem. Je potřeba tyto případy velmi tvrdě řešit. Kontrolovat toto má Státní úřad inspekce práce, kam by měl každý, kdo se s tímto setká, podat podnět k prošetření. V souvislosti s uprchlickou krizí bude nutné, aby stát navýšil kapacity tohoto kontrolního týmu a také adekvátně k nové situaci řídil jejich priority,“ doporučuje odbornice.
Těžké časy pro neziskovky
Z velkého průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce vyplývá, že nárůst počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v osmi z jedenácti českých odvětví a pokles ve zbývajících třech. Propouštění očekávají v neziskovém sektoru, službách a obchodě. Neziskový sektor byl k dalšímu vývoji skeptický již v předchozím čtvrtletí, negativní nálady v něm se podle srovnání ještě prohloubily.