Počet zabitých ruských okupantů, který každý den od začátku války aktualizuje ukrajinská armáda, prolomil důležitou psychologickou hranici. K ránu ve středu 17. května už Ukrajinci zlikvidovali přes 200 tisíc ruských vojáků.
To je od konce druhé světové války zdaleka největší počet ruských vojáků padlých v ozbrojených střetech. V Afghánistánu Sovětský svaz přišel za deset let o patnáct tisíc vojáků.
I když se odhady počtu obětí liší od odhadů západních spojenců (ti většinou docházejí k podobným číslům, ale včetně zraněných nebo zajatých vojáků), obrovské ztráty za patnáct měsíců bojů na ruské straně dokazují zoufalé a nekompetentní velení Kremlu a Putinových generálů.
Navíc tyto ztráty znamenají, že Rusko není schopno v dlouhodobém horizontu efektivně bojovat, protože přišlo o velkou část specialistů profesionálů, členů speciálních sil, pilotů, parašutistů, důstojníků. Jejich výcvik se většinou počítá na roky, nikoli měsíce.
Plýtvání „mobiků“ bez výcviku
Nasazení tisíců „mobiků“ z neruských částí Putinovy říše je především „plýtváním“ zdrojů ruské armády bez většího vojenského dopadu na frontu. Samotné Rusko přiznalo zabití několika tisíc Rusů, ministr obrany Sergej Šojgu loni v září připustil ztráty ve výši 5937 ruských vojáků.
Podle uniklých amerických tajných dokumentů z letošního dubna Washington odhaduje ztráty na ruské straně na 189 až 223 tisíc, mrtví z tohoto počtu činí 35 až 43 tisíc.
Ruský politolog Pavel Luzin pro americký Newsweek zdůraznil, že ruské ztráty jsou hrozně vysoké a poškozují celou organizační integritu ruských ozbrojených složek. „Rusko ztratilo generaci důstojníků, zvláště pokud mluvíme o nižších důstojnících, jako jsou poručíci a kapitáni,“ uvedl odborník na bezpečnostní otázky Luzin. Profesionální jednotky ruské armády už byly de facto rozprášeny po prvních šesti měsících bojů, dodal.
Obrovské počty zabitých vojáků včetně vysokých velících důstojníků, jako jsou plukovníci a generálové, dokazují to, že o provádění bojových operací nerozhodují kompetentní lidé z armády, ale spíše zpravodajská klika shromážděná okolo Vladimira Putina. Zejména lidé z tajných služeb, jako je FSB, které Putin před nástupem do Kremlu šéfoval.
Tito zpravodajští důstojníci mylně doufali, že mají situaci na Ukrajině v prvních dnech války pod kontrolou. Armáda každopádně nebyla připravena na ohromné ztráty elitních vojáků.
Verbování u mongolských hranic
Mark Voyger z washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) dodal, že Putin dosud verboval nové vojáky hlavně v neruských republikách, na Kavkazu a daleko na Sibiři u mongolských hranic. Proto také dosavadní oběti pocházejí převážně z oblastí mimo evropskou část Ruské federace. To se samozřejmě netýká elitních jednotek a jejich ztrát v prvních měsících války.
Většina mobilizovaných vojáků po loňském září prodělala jen několik týdnů výcviku (pokud vůbec) a byla poslána do první linie. K neúměrným ztrátám dochází i kvůli nedostatečné výzbroji a nedostatku munice.
To dlouhodobě kritizuje Jevgenij Prigožin, zakladatel soukromé armády Wagner Group. Právě jeho vojáci, z velké části naverbovaní v ruských věznicích, padli v bojích o Bachmut, který se Rusko snaží dobýt už od loňského srpna za cenu ohromných ztrát.
Značné ztráty ale utrpěla i Ukrajina, i když vlastní čísla neuvádí. Podle americké Defence Intelligence Agency obránci utrpěli ztráty mezi 15 500 a 17 300 vojáky. Zraněných je přes sto tisíc.