Války a zbraně? Dříve tabu, teď Silicon Valley začíná do obranného průmyslu mohutně investovat
Startupový inkubátor Y Combinator, díky němuž se zrodily například společnosti Airbnb či Reddit, poprvé podpořil společnost z obranného průmyslu. To byla pro venture kapitál ještě nedávno zcela nemyslitelná oblast investic.
Válečné konflikty, které v současnosti hýbou světem, jsou jedním z důvodů, proč se v Silicon Valley pomalu mění nálada a investice do zbrojních společností již nejsou úplným tabu. Tuto postupnou proměnu ilustruje například sanfranciský inkubátor Y Combinator (YC), který se rozhodl podpořit společnost Ares Industries, jenž se zaměřuje na vývoj a výrobu levných řízených střel.
Ares Industries už představila své levné řízené střely určené zejména pro použití v případné válce mezi USA a Čínou v Tchajwanském průlivu. Podle zakladatelů startupu, Alexe Tsenga a Devana Plantamurabyho, by se totiž taková válka vůbec nepodobala tomu, co aktuálně vidíme například na Ukrajině nebo na Blízkém východě. „Jak americké ministerstvo obrany, tak i vojenští experti se shodují, že nejužitečnějšími zbraněmi v takovém konfliktu by byly protilodní zbraně dlouhého doletu nebo řízené střely,“ píšou v příspěvku na blogu YC s tím, že na takovou situaci USA nejsou dostatečně připraveny.
„V případném konfliktu by se naše zásoby vyčerpaly během několika týdnů a v současné době nemáme průmyslové kapacity na výrobu takovým tempem, abychom mohli vyhrát válku, natož odstrašit Čínu. Navíc probíhající konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině ukazují, že naše zbraně jsou pro dnešní války příliš velké a příliš drahé,“ pokračují a nabízejí řešení v podobě protilodních řízených střel za 300 tisíc dolarů, které tedy budou nejen destkrát levnější, ale také desetkrát menší než dnes využívané střely.
Společnost Ares postavila několik prototypů a v létě je testovala v kalifornské poušti Mojave. Zakladatelé slibují, že by do poloviny roku 2025 mohli svým zákazníkům dodat první funkční raketové systémy. A důvody, proč se Y Combinator pustil do pomoci právě tomuto projektu z obranného průmyslu, vysvětlil v sérii tweetů její partner Jared Friedman. „Ve světě existují dvě síly, které z toho dělají obzvlášť dobrý nápad. Zaprvé, současní výrobci raket nedokáží uspokojit poptávku, a zadruhé, lodě fungující jako drony na hladině znamenají, že potřebujeme menší rakety,“ napsal.
Podle Financial Times Y Combinator v minulosti podporoval hlavně začínající softwarové firmy, firmy zabývající se elektronickým obchodem a finančními technologiemi. Jenomže na pozadí konfliktů v Evropě a na Blízkém východě se technologičtí investoři rozhodli prolomit zákaz investic do vojenského vybavení. Povzbudil je také vznik rychle rostoucích společností, které chtějí aktualizovat americkou výzbroj výměnou za podíl z ročního rozpočtu na obranu ve výši zhruba 800 miliard dolarů.
Obrannému průmyslu v USA zatím dominuje oligopol dodavatelů, jako jsou Raytheon a Boeing, kteří získávají drtivou většinu vládních zakázek. Nicméně Anduril Industries, nejvýznamnější obranný technologický startup, získal tento měsíc 1,5 miliardy dolarů na urychlení výroby autonomních zbraní pro americkou armádu a její spojence. Jak dále informuje FT, tuto investici vedl fond Founders Fund Petera Thiela, jedna z prvních velkých firem rizikového kapitálu, která se pustila do obranných technologií.
„Od té doby přišly rizikové investice od hlavních společností, jako jsou Andreessen Horowitz a General Catalyst. Zároveň v minulém roce jedna z nejvýznamnějších firem v Silicon Valley, Sequoia Capital, poprvé investovala do obrany a zbraní. Podpořila tehdy společnost Mach Industries, která vyrábí vodíkové zbraně, a společnost Neros, výrobce dronů, jehož cílem je zvýšit dodávky kvadrokoptér na Ukrajinu pro využití při sběru dat, odminování a útočných misích,“ píše deník.