Při demonstraci moci v souboji se sociálními sítěmi je Vladimir Putin vždy jen krůček od technologické blamáže
Staří Babyloňané chtěli postavit věž až do nebe. Na trhu s udílením vstupu tamtéž však měl monopolní postavení Bůh, jenž také využil svých regulatorních pravomocí a zmátl jim jazyky, aby se mezi sebou nemohli domluvit. Věž nikdy nebyla dokončena a lidé si ne a ne porozumět dodnes, ať už mluví jedním, nebo více jazyky.
Roskomnadzor si v tom příběhu našel zalíbení. Není to babylonský král, jak byste snad podle jména soudili, nýbrž ruský regulátor telekomunikací a internetu. Také on potřebuje zařídit, aby se Rusové jeden s druhým nemohli domluvit stejně jako kdysi Babylonští. I v tomto případě jde o ohrožení monopolu; tentokrát toho, jenž dává prezidentovi Vladimiru Putinovi moc nad vší Rusí. Rozdíl je v tom, že Bůh zmást jazyky Babylonským technicky zvládl, kdežto Roskomnadzor… Inu, posuďte sami.
Pět minut po dvanácté
Desátého března vyhlásil regulátor, že omezí rychlost provozu sociální sítě Twitter, a sice „na všech mobilních zařízeních a na 50 procentech stolních počítačů“. Twitter by tomu osudu mohl uniknout jedině v případě, že by smazal zhruba tři tisíce tweetů, které se Roskomnadzoru nelíbí, a tudíž jsou ilegální. Prohlášení zdůraznilo, že během posledních čtyř let úřad poslal Twitteru 28 tisíc upozornění na nezákonné tweety a výzev k jejich odstranění, přičemž ani jednou neuspěl. A že Twitter má pět minut po dvanácté, aby se začal chovat podle ruských zákonů.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot