Hrot24.cz
Ruský problém PPF

Profimedia.cz

Ruský problém PPF

Sázka na Rusko vynesla Petra Kellnera mezi světovou byznysovou elitu. Bylo to riziko, za které nyní zaplatí jeho nástupci

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Když v roce 2002 vyrazil nově utvořený tandem Petr Kellner – Jiří Šmejc dobýt ruský trh spotřebitelských úvěrů, byl to bezesporu vizionářský tah. Velké západní banky takovou odvahu neměly, neboť tamní trh lavíroval mezi mafiánským kapitalismem a nově se rodícím putinovským despotismem. Pro americké či německé korporáty to nebylo hřiště, kde by chtěly riskovat miliardové investice, ale byznysmeni z Česka, ostřílení divokou tuzemskou privatizací, se této disciplíny nezalekli, brzy se stali největšími hráči ve své kategorii a pustili se do bojů s tamními oligarchy.

Kromě spotřebitelského financování nakoukli také do tamních bank a pojišťoven, těžby kovů, nemovitostí i maloobchodu s elektronikou.

Rychle se naučili v tamním systému pohybovat. Jiří Šmejc, rodák z Karlových Varů, se stal expertem na tamní reálie a raná, nejúspěšnější fáze ruského tažení PPF jde zejména za ním. Ale také současný akcionář PPF a šéf Home Creditu Jean-Pascal Duvieusart do skupiny přišel jakožto dlouholetý partner moskevské pobočky věhlasných poradců z McKinsey. Právě tam si získal Kellnerovu přízeň.

Byznys na dobu určitou

Nic netrvá věčně, ani blahobytné soužití s Rusem. Petr Kellner to pochopil mnohem dříve, než na Ukrajině zazněly první výstřely. Důvody měl ale hlavně pragmatické a byznysové – tamní finanční trh se začal koncentrovat, spotřebitelské financování přestalo fungovat v konkurenci tamních i zahraničních bank, které se časem přece jen osmělily. I proto Kellner v Home Creditu zavelel expandovat dál na východ – zejména do Číny – a význam Ruska začal slábnout.

I Čína byla projektem na dobu určitou, stejně jako Rusko, a tak se vizionářský oportunista Kellner začal vracet do Evropy. Za zlom můžeme označit nákup české telekomunikační jedničky Telefónica O2 a následnou expanzi do telekomunikací na Balkáně, akvizici CME, stejně jako snahu ovládnout silnou středoevropskou banku. Kellner začal mnohem víc peněz pumpovat do nemovitostí v Londýně, Amsterodamu, ale i ve Spojených státech.

Ještě před loňskou tragickou havárií začal s transformací skupiny směrem ke stabilnímu infrastrukturnímu byznysu v klidnějších částech světa. Právě tyto společnosti měly bezpečně ochránit hodnotu jeho jmění pro jeho dědice.

Už dnes představují telekomunikace a média nejziskovější část PPF. Ostatně ruská invaze na Ukrajinu na poslední chvíli zhatila prodej ruské Home Credit and Finance Bank ruskému miliardáři Vladimiru Jevtušenkovi. A pomalu se rozehrává také prodej Home Creditu v jihovýchodní Asii.

„Dopad současné krize se může dotknout projektů skupiny PPF v Rusku, jejichž aktuální hodnota činí kolem miliardy eur, což představuje zhruba deset procent hodnoty PPF. Tato aktiva jsou financována výhradně ze zdrojů uvnitř Ruské federace a jsou držena zcela nezávisle na ostatních aktivech a projektech skupiny. Případný dopad tedy neohrožuje globální byznys skupiny a její schopnost investovat v budoucnosti,“ říká mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek a dalšími detaily šetří.

Rusko je mrtvé

Tamní Home Credit, který se před několika lety změnil v retailovou banku, zatím podle všeho funguje bez omezení. Odpojení od systému SWIFT by mu z povahy jeho zaměření nemělo vážně uškodit, avšak pád rublu a brutální úroková míra bezesporu ano.

Rusko je pro PPF mrtvé, ačkoli to ještě nemůže přiznat. Dodnes tam má bezmála třicet firem, většina z nich jsou realitní projekty, ale také třeba pojišťovna, pobočka biotechnologického Sotia, zemědělské podniky RAV Agro a další.

Home Credit má v Rusku přes 36 milionů klientů, kolem deseti tisíc zaměstnanců, ačkoli snad s výjimkou Martina Schaffera – hlavního tykadla PPF v Moskvě – už prakticky žádného z Česka. K tomu 206 bankovních poboček a přes sto tisíc dalších prodejních míst. Ale hlavně má u ruských klientů rozpůjčováno přes čtyřicet miliard korun (údaj z poloviny loňského roku). A takovou firmu nezavřete tak snadno jako síť bister McDonald’s či fabriku na převodovky.

Renáta Kellnerová by možná ráda a bez rozpaků v rámci protiruské celospolečenské nálady dala rozkaz tamní byznys ihned odepsat, ale zaprvé to technicky zcela nejde a zadruhé nikdo nechce odcházet s úplnou nulou. A to bez ohledu na to, že Rusko svou historickou úlohu v životě PPF už dávno splnilo. I proto skupina zatím vyčkává a s emotivními výroky směrem k válečnému konfliktu i putinovskému Rusku šetří.