Rusko vyrábí měsíčně 250 tisíc kusů dělostřelecké munice nebo asi tři miliony za rok, odhadují zpravodajské služby NATO a zdroje blízké západním iniciativám na vojenskou podporu Ukrajiny. Dohromady jsou Spojené státy a Evropa schopné za rok vyrobit jenom 1,2 milionu kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, řekl CNN nejmenovaný činitel z evropských zpravodajských služeb.
Spojené státy si jako cíl stanovily, že do konce příštího roku budou vyrábět sto tisíc střel měsíčně, což je méně než polovina ruského objemu, ale i tento počet je nyní podle vysoce postaveného činitele americké armády nedosažitelný vzhledem k tomu, že republikáni v Kongresu blokují balík pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 60 miliard dolarů.
"Dostali jsme se do války ve výrobě," řekl CNN nejmenovaný činitel NATO. "Výsledek (války) na Ukrajině záleží na tom, jak je která strana vyzbrojena k jejímu vedení," podotkl.
Podle zástupce evropských zpravodajských služeb Rusko denně vystřílí okolo deseti tisíc dělostřeleckých granátů, Ukrajinci pětkrát méně. Poměr je v některých úsecích fronty podle něho ještě horší.
CNN poznamenává, že nedostatek dělostřelecké munice pro Ukrajinu přichází v pro ni zřejmě nejhorším období války od okamžiku, kdy se ruská vojska předloni v únoru blížila ke Kyjevu. Peníze ze Spojených států na vyzbrojování ukrajinské armády došly a republikáni v Kongresu zablokovali možnou výplatu dalších. Rusko se nedávno zmocnilo ukrajinské Avdijivky a panuje přesvědčení, že je to jeho armáda, kdo má nyní iniciativu na bojišti.
Západní spojenci poskytli Ukrajině řadu vyspělých systémů, včetně tanků M-1 Abrams. Brzy Ukrajina získá bojové letouny F-16. Nicméně vojenští analytici jsou přesvědčeni, že o vítězství nebo prohře v této válce rozhodne to, kdo odpálí více dělostřeleckých granátů.
"Záleží to opravdu na dělostřelecké munici, protože v její výrobě Rusko získává významný náskok, díky čemuž si připisuje postupy na bojišti," řekl činitel Severoatlantické aliance. Ruské zbrojovky vyrábějící tento typ munice podle něho pracují v nepřetržitém provozu. V ruském obranném průmyslu nyní pracuje asi 3,5 milionu lidí, před začátkem invaze na Ukrajině to byly dva miliony až 2,5 milionu lidí. Rusko navíc munici dováží z Íránu a Severní Koreje. Navzdory tomu Rusko nedokáže své potřeby zcela pokrýt, uvádějí západní činitelé.
Představitelé spojeneckých zpravodajských služeb neočekávají, že by Rusko v dohledné době na bojišti výrazně postoupilo. Ruské výrobní kapacity mají také své limity a očekává se, že vrcholu dosáhnou někdy během letoška. Nicméně i tak je ruská produkce mnohem vyšší než to, co pro Ukrajinu vyrábějí Spojené státy a Evropa, upozorňuje CNN.