Realitní magnát Vítek na vzestupu. Jeho impérium už má hodnotu přes 500 miliard
Rekordní operace v podobě akvizice rakouské skupiny Immofinanz přinesla realitnímu dravci Radovanu Vítkovi a jeho skupině CPI také rekordní výsledky.
Realitní skupina CPI českého miliardáře Radovana Vítka zveřejnila první výsledky po spojení s rakouskou Immofinanz. V prvním kvartálu letošního roku meziročně narostla o 45 procent z pohledu hodnoty aktiv, o 38 procent z pohledu hodnoty portfolia a o více než 50 procent v počtu vlastněných nemovitostí. A jednoznačně si tak zajistila pozici největšího realitního hráče v regionu a jednoho z největších celků svého druhu v Evropě.
Brutální růst skupiny má jednu hlavní příčinu – Vítkovu akviziční jízdu do Rakouska, během které postupně ovládl skupinu Immofinanz a brzy k ní přidá ještě majetkově spřízněnou S Immo.
Mimochodem, ze zveřejněné zprávy také vyplývá, že Vítek už v Immofinanz vlastní bezmála 77 procent akcií, což z něj prakticky dělá jejího neomezeného vládce z pohledu všech rozhodovacích a schvalovacích procesů. Jeho nabídku na odkup akcií tak nakonec přijala většina minoritních akcionářů.
„Strategické akvizice a prodeje skupiny byly provedeny úspěšně a naše týmy, které aktiva spravují, nadále dosahují skvělých výsledků,“ uvedl v prohlášení generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.
Skupina jen za první tři měsíce vydělala 381 milionů eur čistého, což představuje meziroční růst o 243 procent. Toto číslo ale ovlivnily i významné prodeje, které Vítek skupině v závěru loňského roku naordinoval.
I tak jí rostly příjmy z nájmů a celkové tržby skupiny stouply o více než třetinu. „CPIPG vidí trvale silnou poptávku po nemovitostech a solidní trendy v nájmech a obsazenosti v celém našem portfoliu,“ pochvaluje si Němeček.
Hodnota aktiv skupiny CPIPG dosahovala na konci března 20,9 miliardy eur, v přepočtu zhruba 520 miliard korun. Velká akviziční jízda ale také něco stojí, a tak skupině poměrně významně vzrostlo zadlužení. Celkový dluh se zvýšil o šedesát procent. Avšak při přepočtu na novou velikost skupiny nejde o dramatický růst. Například nové zadlužení představuje šestnáctinásobek zisku EBITDA, loni to byl zhruba třináctinásobek.