Prognóza: ceny plynu i LNG zůstanou letos relativně nízké
Globální ceny plynu i zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstanou v letošním roce relativně nízké. Poptávku totiž bude tlumit vysoká úroveň zásob v Evropě a v Asii, stejně jako mírná zima na severní polokouli.
„Globální růst dodávek LNG zůstane omezen na úrovni čtrnácti milionů tun. Poptávka po LNG v Asii je však stále slabá a konkurence a soupeření o LNG se pravděpodobně nezvýší,“ uvedl viceprezident společnosti Wood Mackenzie Massimo Di Odoardo. Ve firmě má na starosti výzkum trhu s plynem.
Ceny LNG loni klesly o 58 procent a dostaly se mírně pod dvanáct dolarů (273 korun) za milion britských termálních jednotek (mmBtu). V prvních dvou týdnech ledna pokračovaly v poklesu a pohybovaly se těsně nad deseti dolary, což je nejnižší úroveň od loňského června.
V Evropě ceny plynu za poslední tři měsíce klesly o 45 procent na deset dolarů za mmBtu. Wood Mackenzie očekává, že nálada na trhu s plynem zůstane zatím nakloněna spíše dalšímu poklesu.
Loni se poptávka po plynu v Evropě snížila o sedm procent. Hlavní příčinou bylo mírné počasí, které snížilo spotřebu.
„Normální dynamika počasí a případné oživení ekonomiky by poptávku podpořily, nicméně vzhledem k nárůstu dodávek obnovitelné elektřiny o více než sto terrawatthodin a pokračujícímu obnovení výroby z jádra ve Francii zůstane poptávka po plynu v Evropě přinejlepším stabilní,“ citovala ze zprávy Wood Mackenzie agentura Reuters.
V Asii by poptávka po LNG v letošním roce mohla vzrůst o pět procent, tedy o 12,5 milionu tun. Zůstane ale o tři miliony tun nižší než v roce 2021. Loni se poptávka zvýšila o dvě procenta. V Číně, která je největším světovým dovozcem LNG, by se letos mohl dovoz LNG zvýšit o pět procent.
V případě uzavírání smluv na dodávky LNG Di Odoardo očekává, že aktivita bude v letošním roce mírnější ve srovnání s obrovským počtem smluv uzavřených v letech 2021 až 2023. Důležití hráči podle očekávání společnosti Wood Mackenzie budou letos vybíravější, když v letech 2022 a 2023 podepsali smlouvy na dodávky 72 milionů tun ročně.
Spojené státy nyní dodávají LNG do Evropy a do Asie. Stále více se ale zaměřují na Evropu, zejména kvůli tomu, že region přišel o velkou část dodávek ruského plynu po invazi ruských vojsk na Ukrajinu před dvěma lety. Evropská unie pak totiž plyn z Ruska začala ještě více odmítat.
Zpráva rovněž upozornila, že letos by mělo být uvedeno do provozu šedesát plavidel na přepravu LNG. Globální trh s přepravou LNG by se tak mohl potýkat s nadměrnou nabídkou.